A felvételt a Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) amerikai Mars-kutató űrszonda Nagy Felbontású Képalkotó Tudományos Kísérlet (High Resolution Imaging Science Experiment) nevű, nagy felbontású kamerája készítette 2015. július 30-án, a képet a NASA a napokban tette közzé. A fotón látható homokdűne úgy tekeredik, mintha egy túlméretezett pióca lenne.
A képződmény körül megfigyelhető erősen töredezett felszín kialakulásának hátteréről a kutatók több elméletet is felállítottak – az egyik szerint összetört alapkőzetről van szó, ami többek között a drasztikus hőmérséklet-változások miatt vette fel mostani formáját, a másik szerint leülepedett anyag, amelyet egykor víz borított, és a kiszáradás során vált töredezetté.
A képet készítő MRO űrszonda 2006-ban állt pályára a vörös bolygó körül, fő feladata, hogy nagy felbontású képeket készítsen a Mars felszínéről, és leszállásra alkalmas helyet keressen a későbbi leszálló egységek számára. Jelentős szerepet játszott a marsi vízre utaló bizonyítékok megtalálásában is, amiről korábbi cikkünkben írtunk részletesebben.