A nőstény pókok is rettegnek szex után

Harmatcseppek kora reggel egy pókhálón Debrecen közelében
Vágólapra másolva!
Bizonyos pókfajok hímjei a párzás után megcsonkítják a nőstény ivarszerveit, hogy ezzel biztosítsák, ők a nemzői a világra jövő utódoknak.
Vágólapra másolva!

A német Greifswaldi Egyetem és a lengyel Bialystoki Egyetem kutatói a nagy sápadt keresztespók (Larinia jeskoví) egyedeinél tapasztalták ezt a viselkedést.

Kisajátítják a nőstényeket

Ennek a mintegy egy centiméteres fajnak a hímjei nemzőszerveikkel lecsípik a nőstény nemi szervek kerékpárnyeregre emlékeztető szerkezetű részét, az úgynevezett tőízt, vagyis scapust - mondta el Gabriele Uhl greifswaldi zoológus.

80 pókfajnál figyelték meg a jelenséget Forrás: MTI/Czeglédi Zsolt

"E nélkül a scapus nélkül, amely a hímivarszervekhez való kapcsolódást szolgálja, nem lehetséges az ismételt megtermékenyítés." A szakértők eredményeiket a Current Biology című szaklapban mutatták be.

A hím is sterilizálja magát

A kutatók így újabb eszközre találtak bizonyítékot, amellyel a hím pókok garantálhatják saját apaságukat a riválisokkal szemben. Más fajoknál a hímek például váladékkal tömítik el a nőstények genitális csatornáit, vagy nemi szerveik egy részét hagyják hátra a nőstényben, így zárva el az utat a többi hím elől.

- fogalmazott Uhl. A keresztespókokra jellemző csonkítással a hímek megőrzik saját nemi szerveiket, a nőstény azonban többé nem tud párosodni.

80 pókfaj csinálja

A német és lengyel szakértők elemezték a témára vonatkozó szakirodalmat, és eddig legalább 80 pókfajnál találtak arra utaló jeleket, hogy a sápadt keresztespókhoz hasonlóan megcsonkítják a nőstényeket.

A kutatók így újabb eszközre találtak bizonyítékot, amellyel a hím pókok garantálhatják saját apaságukat a riválisokkal szemben Forrás: Thinkstock

De ebben az esetben lehetett elsőként bizonyítani az összefüggést a csonkítás és az apaság védelme között. Világszerte összesen mintegy 40 ezer pókfaj ismert. Elemzés során a kutatók a csak néhány másodpercen át tartó párzás során

a pókpárokat folyékony nitrogénnel mínusz 196 Celsius-fokon fixálták, és egy magas felbontású röntgenes komputertomográffal is vizsgálták.

Vizsgálják, jár-e következményekkel

Természetes körülmények között is megfigyelték a jelenséget. "Minden nősténynek hiányzott a tőíze, amelyet a párzási szezon végén a lengyelországi Biebrza Nemzeti Park mocsaraiban begyűjtöttek" - mondta el Uhl. Jelenleg azt vizsgálják, ez a csonkítás jár-e más következményekkel, például fertőzésekkel a nőstények számára.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!