Az újonnan talált bolygó tömege körülbelül négyszerese a Földének és egyike annak a három planétának, amit a Wolf 1061 vörös törpe körül figyeltek meg – olvasható az EurekAlert tudományos hírportálon.
A felfedezést az Európai Déli Obszervatórium (ESO) által üzemeltetett chilei La Silla obszervatórium teleszkópjával, egészen pontosan az arra szerelt HARPS spektrográffal tették.
Az eredmények izgalmasak, mivel mindhárom égitest tömege elég alacsony ahhoz, hogy kőzetbolygók legyenek,
ráadásul a középső planéta, a Wolf 1061c pont a Goldilocks-zónában (lakható övezetben) található, ahol megvan az esélye a folyékony víz – és talán az élet – jelenlétének” – írta a kiadott sajtóanyagban a tanulmány vezető szerzője, dr. Duncan Wright, az Új-Dél-Walesi Egyetem (UNSW) csillagásza.
Wright elmondta, hogy bár az elmúlt években több olyan bolygót is találtak, melynek központi csillaga közelebb van hozzánk, egyik sem bizonyult annyira ígéretesnek a lakhatás szempontjából, mint a most felfedezett Wolf 1061c.
Egy nyugis törpe
A három bolygó egy kicsi és viszonylag hűvös vörös törpecsillag körül kering. Keringési idejük 5, 18, illetve 67 napos. Tömegük 1,3-szerese, 4,3-szerese, valamint 5,2-szerese a Földének.
A legnagyobb, külső bolygó éppen a lakhatósági zónán kívül esik, míg legbelső, legkisebb társa túl közel van a csillaghoz, hogy az élet szempontjából kedvező feltételek legyenek rajta. A kutatók következőleg a bolygók légkörét szeretnék alaposabban megvizsgálni.
A felfedezést a The Astrophysical Journal Letters című szakfolyóiratban fogják publikálni.
22 fényévre van a következő ígéretes jelölt
A Gliese 667 Cc jelű exobolygó az ezüstérmes a lakhatósági listán. A 2012 februárjában felfedezett objektum egy 22 fényévre lévő csillag körül kering a Skorpió csillagképben. Ez is egy úgynevezett szuperföld, amelynek tömege 4-5-szöröse a Földének. Ugyancsak egy halvány törpecsillag körül kering - egy év mindössze 28 földi napig tart rajta.