Nem mindennapi fogás akadt január 4-én hétfőn, az Okinava szigetén fekvő Jomitan falu partjainál kifeszített hálóba, egy arrafelé nem különösen gyakori nagy fehér cápa személyében. A 3 méter 30 cm hosszú, kifejlett fiatal hím egyedet feltehetően a kerítőhálóba akadt halak vonzották oda. Az állatot kiszabadították, és a Csuarumi Akvárium helyszínre kiszállt szakemberei segítségével még aznap a tengeri akváriumba szállították.
A cápát a legnagyobb medencében helyezték el, és folyamatos megfigyelés alatt tartották. Az egyik gondozó a The Wall Street Journal Japan tudósítójának elmondta, hogy a nagy fehér eleinte nyugodtan viselkedett.
Csütörtökön azonban szemmel látható változás állt be az állat viselkedésében, féloldalasan mozgott, már alig tudott úszni.
A személyzet kiemelte a vízből a ragadozót, amit megvizsgáltak az intézet állatorvosai,
de már nem tudtak segíteni a ragadozón; a nagy fehér cápa elpusztult.
Az akvárium közleménye szerint szakértő bevonásával vizsgálják, hogy mi okozhatta az állat halálát.
A nagy fehér cápa (Carchardon carcharias) kozmopolita faj, mindhárom nagy óceáni medencében előfordul. Az egyenlítőtől egészen a sarkkör közeli vizekig előfordulhat, bár a populációnak rendkívül alacsony az egyedszáma. (Szakértői becslések szerint a világtenger nagyfehércápa-állománya napjainkban 10 ezer egyed körüli lehet.)
Csak néhány frekventáltabb területen lehet megfigyelni,
a pacifikus térségben elsősorban a kaliforniai partvidék mentén, Chile, Új-Zéland és Dél-Ausztrália vizein.
Az északkeleti pacifikus térségben a Kamcsatka-félszigettől Japánig fordul elő, egy-egy idősebb példány azonban felkeresi a trópusi vizeket is; így például többször is észleltek nagy fehér cápákat a Fülöp-szigetek és Tajvan partvidékén.
A legtöbb nagytestű cápafajhoz hasonlóan, a nagy fehért sem lehet fogságban tartani, a stressz nagyon gyorsan végez velük. Megkíséreltek egészen fiatal, még nem kifejlett juvenil egyedeket akváriumi körülmények között felnevelni, de valamennyi hamar elpusztult.
Legtovább a Monterey Bay Akváriumban sikerült életben tartani egy újszülött korú példányt,
amely három hónapig húzta ki a fogva tartást.
A nagy testű fajok közül a homoki tigriscápa (Carcharias taurus), a barna cápa (Carcharhinus plumbeus), a zebracápa (Stegostoma fasciatum) és a közönséges dajkacápa (Gynglomostoma cirratum) bírják legjobban a fogva tartás körülményeit; a homoki tigrisek akár két, két és fél évtizedig is elélnek a tengeri akváriumokban.