A kutatók szerint a venezuelai Maracaibo-tó minden négyzetkilométerére 233 villámcsapás sújt le évente. Mivel a tó területe 13 210 négyzetkilométer ezért a villámcsapások összes száma meghaladja a hárommilliót.
A kutatók a NASA trópusi esőmérési küldetéséhez tartozó villámérzékelő szenzorának (Lightning Imaging Sensor, LIS) 16 éves adatainak feldolgozásával kapták ezt a számot, írja a Mail Online. Ezzel egyúttal a terület megfosztotta korábbi villámtevékenységi rekorder címétől az afrikai Kongó-medencét.
A tanulmányhoz a NASA kutatói együttműködtek több egyetemmel is együttműködtek, köztük a São Pauló-i Egyetemmel és Maryland Egyetemmel.
A Maracaibo-tó Dél-Amerika legnagyobb tava, amely már régóta ismert a briliáns természeti tűzijátékáról. A tó az Andok hegység mentén terül el, és a hegyekből érkező hűvös szél itt találkozik össze a tóról felemelkedő meleg, nedves levegővel, ami hatalmas éjszakai viharokat hoz létre.
A viharidőszak szeptemberben éri el a tetőpontját, és a kutatók szerint az egyedi körülmények átlagosan 297 éjszakai vihart idéznek elő évente.
Az űrben lévő LIS megfigyelései lehetővé tették a kutatók számára, hogy beazonosítsák a villámlási „forró pontokat” és rangsorolják ezeket a villámcsapások száma szerint.
Hasonló éghajlati adottságok miatt kialakuló hat villámlási forró pontot azonosítottak Afrikában is. Ezek közül a legtöbb villámlást a Kongó-medencében fekvő Viktória-tónál észlelte a LIS. Korábban ezt tartották a „legvillámlóbb” területnek, de a mostani mérések alapján kiderült, hogy a Maracaibo-tó Zeusz igazi játszótere.