A kutatók azt figyelték meg, hogy az ecetmuslicák (Drosophila melanogaster) miként viselkednek a környezetük melegedésekor. A kutatók arra jutottak, hogy ha enyhe hőhatás éri a fiatal egyedeket, az negatív hatással lehet a későbbi reprodukciós képességükre.
Az eredményeink azt mutatják, hogy már kis mértékű hőmérsékletemelkedés is hanyatlást idézhet elő a rovarpopulációban, mert bár ezek a rovarok nem pusztulnak el enyhe hőhatásra, ám kevesebb utódot hoznak a világra
- magyarázta Rhonda Snook, a tanulmány egyik készítője.
Az élőhelyüktől függően ugyanakkor a rovarpopulációk másképp reagálnak a környezetük hőmérsékletének változására. A magasabb földrajzi szélességi körökön fekvő országokban élő rovarok érzékenyebbek az emelkedő hőmérsékletre, mint az alacsonyabb szélességi körökön fekvő területeken élő társaik.
A kutatók most azt próbálják megállapítani, hogy milyen genetikai különbségek vannak a magas és alacsony földrajzi szélességen élő rovarok között, hogy kiderítsék, miért birkóznak meg könnyebben az utóbbiak a hőmérséklet növekedésével.
A Journal of Evolutionary Biology című folyóiratban közölt tanulmány szerint az eredmények valószínűleg más rovarokra is érvényesek.