Brian Cox brit elméleti fizikus nemrég kijelentette, hogy a fizika standard modelljében nincs helye olyan szubsztanciának vagy közvetítőnek, amely képes lenne hordozni a rólunk szóló információt a halálunk után, ilyet még a nagy hadronütköztető (LHC) sem tudott eddig kimutatni.
„Ha valami olyan maradandó mintát akarunk, amely az élő sejtjeinkről hordoz információt, akkor pontosan meg kell határoznunk, milyen médium hordozza ezt a mintázatot, és hogyan lép kölcsönhatásba azokkal az anyagrészecskékkel, amelyből a testünk áll" – magyarázta Cox a BBC egyik műsorában.
Más szóval fel kell találni a részecskefizika standard modelljének egy kiterjesztését, ami kikerüli a nagy hadronütköztetővel való észlelést.
Ez szinte teljesen elképzelhetetlen a testünkben lévő részecske-kölcsönhatásokra jellemző energiaszinteken" – tette hozzá Cox.
Erre a műsorban szintén szereplő Neil deGrasse Tyson asztrofizikus a következővel válaszolt: „Ha jól értettem, amit mondott, éppen azt bizonygatja, hogy
a CERN, az európai nukleáris kutatóközpont megcáfolta a szellemek létezését."
„Így igaz" – helyeselt erre Cox.
Az vitathatatlan, hogy a fizika standard modellje hiányos, több tátongó lyukkal, amelyet a fizikusok már évtizedek óta próbálnak befoltozni. Cox viszont azt mondja, hogy a kísértetek létezése nem tartozik a standard modell „ismert hiányosságai" közé.
Ellenkezőleg, mondja a fizikus, közvetlenül ellentmond az univerzum egyik legalaposabban tesztelt és alapvető törvényének, a termodinamika második főtételének. Ez ugyanis azt mondja ki, hogy egy elszigetelt rendszer teljes entrópiája idővel mindig növekszik.
Az entrópia a véletlenszerűség vagy a rendezetlenség mértéke egy zárt vagy egy elszigetelt rendszerben, és a termodinamika második fő tétele azt állítja, hogy ahogy a felhasználható energia elvész, úgy növekszik a káosz,
és a rendszerbe való extra energia bevitele nélkül a rendezetlenség felé való haladás visszafordíthatatlan.
Más szóval az energia bármely rendszernél elvész hő formájában – legyen az mosógép vagy a világegyetem –, és sosem tudjuk visszanyerni az összes betáplált energiát.
A tétel felhasználható annak magyarázatára, miért haladhat csak mindig előrefelé a kozmológiai időnyíl; miért van múlt, jövő és jelen, és miért nem tudunk visszaállítani eredeti állapotába egy felvert tojást, mert ez csökkentené az univerzum entrópiáját.
Mivel a szellemeket se megérinteni nem tudjuk, se másféle kapcsolatba nem léphetünk velük, ezért nem lehetnek anyagból, csak energiából. És mivel az energia szükségszerűen elvész minden rendszerben – különösen, ha az olyasmit csinál, ami több energiafelhasználást igényel, például mozgás, fénykibocsátás vagy hátborzongató hangok hallatása –
ezért lehetetlen lenne létezését fenntartani bármilyen szignifikáns időtartamon át.
A kísértetek koporsójába a következő szeget a nagy hadronütköztető (LHC) verte, mivel – noha rengeteg olyan dolog akad a világegyetemben, ami még felfedezésre vár az óriási részecskegyorsító segítségével – azt viszont nagyon jól láthatjuk, hogyan működteti az energia a sejtjeink információját.
Ha feltételezzük, hogy az az energia, amely fenntartja a szellemeket, nem teljesen új szubsztancia vagy médium, de halálunk után továbbra is fennmarad,
akkor ezt a sejtjeinket alkotó részecskéket irányító rejtélyes erőt mostanra már detektálnia kellett volna az LHC-nek.
„Kijelenthetem, hogy ha létezik valamiféle szubsztancia, amely hajtja a testünket, mozgatja a kezünket és a lábunkat, akkor ennek kölcsönhatásba kell lépnie azokkal a részecskékkel, amelyekből a testünk felépül" – mondta Cox.
„Azt látva, milyen nagy pontosságú méréseket végeztünk a részecskék kölcsönhatásának módjairól, az a meggyőződésem, hogy nem létezhet, olyasmi, mint egy a testünket hajtó, észlelhetetlen energiaforrás" – tette hozzá Cox.