Mindegy, hogy háziasított vagy vadon élő, vadász vagy zsákmány, egy vagy több száz kilós, egy dologban minden emlős megegyezik: ugyanannyi ideig üríti a székletét. A Soft Matter folyóiratban megjelent tanulmány szerint minden emlősnek átlagosan 12 másodpercig tart megszabadulni a szilárd salakanyagoktól, és ehhez mérettől függetlenül ugyanakkora nyomást alkalmaznak.
A Georgiai Műszaki Egyetem (Georgia Tech) kutatói az emlősök székletürítésének hidrodinamikáját tanulmányozták a macskától az elefántig (sőt az emberét is). Ez attól a nyálkarétegtől függ, amely gyorsan átszállítja a bélsarat a vastagbélen.
A kutatók azzal magyarázták érdeklődésüket, hogy
a székletürítés fizikájáról eddig kevés ismeret állt rendelkezésre.
Így a kutatócsoport egy sor emlősfaj ürítését figyelte meg az atlantai állatkertben, köztük elefántokat, pandákat és varacskos disznókat, valamint az egyik kutató kutyáját. Ezenkívül sok YouTube videót is megnéztek, hogy végül összehasonlíthassák 23 faj átlagos ürítési idejét, írta a New Scientist.
A vizsgálatok számos állandó tényezőt tártak fel, köztük a széklethossznak a végbélnyílás átmérőjéhez viszonyított arányát. Azt is megállapították, hogy az állatok jellemzően ugyanazt a nyomást fejtik ki ürítéskor.
A tanulmány meghatározott egy nyálkaréteget is, amely minden emlősben előfordul és kritikus szerepet játszik a széklet kilökődésében.
Az ürülék szaga vonzza a ragadozókat, ami veszélyes az állatok számára"
– mondta az okokról Patricia Yang, a cikk vezető szerzője. „Ha hosszabb ideig végeznék a dolgukat, akkor kitennék magukat a felfedezés veszélyének."
A kutatók megfigyeléseiket matematikai modellbe táplálták be, amellyel a székelési idő alapján megjósolhatók
az emésztőrendszerben fennálló különféle problémák.
„Ha 12 másodpercnél sokkal tovább tart a székletürítés, akkor érdemes felkeresni valakit a problémával" – mondta Yang. „Természetesen ne számítsuk bele az újságolvasási időt."