A fosszília vizsgálata – amely a Bath-i Egyetem kutatóinak vezetésével zajlott – arra utal, hogy a Gondwana szuperkontinens kréta időszakban bekövetkezett széttöredezése után különálló dinoszauruszfauna fejlődött ki Afrikában.
Az új faj,
a Chenanisaurus barbaricus volt az utolsó dinoszauruszok egyike
a Földön és azok közé tartozott, amelyet a 66 millió évvel ez előtt bekövetkezett aszteroidabecsapódás pusztított ki.
Az észak-amerikai T. rex kisebb afrikai kortársa volt. Ősmaradványa annak bizonyítéka, hogy ebben az időben létezett különálló dinófauna a déli féltekén.
A kréta végén, közvetlenül a kihalásuk előtt Afrikában élt dinoszauruszokról szinte semmit sem tudunk, olyan kevés fosszília került elő eddig. Ebben az időben magas volt a tengerszint, ezért a legtöbb ősmaradvány tengeri kőzetekből került elő.
Ezek közé tartoznak a marokkói foszfátlerakódások, amelyek egy ősi tengerfenék maradványai, ami 66 millió éve rakódott le.
Nick Longrich a Bath-i Egyetem paleontológusa a múlt évben vizsgálta meg a ritka leletet, egy állkapocscsont töredékét, amelyet a Sidi Chennane bányában találtak. Marokkói, francia és spanyol munkatársaival közösen megállapították, hogy egy abeliszaurusz maradványáról van szó.
Az abeliszauruszok a T. rexhez és más tyrannoszauruszhoz hasonlóan két lábon járó ragadozók voltak, de orruk rövidebb, tompább, karjuk pedig még apróbb volt.
Míg a tyrannoszauruszok Észak-Amerikát és Ázsiát uralták, az abeliszauruszok a kréta végi Afrikának, Dél-Amerikának, Indiának és Európának voltak a csúcsragadozói.
„Jószerivel nincs egyetlen dinoszauruszmaradványunk ez idő tájról Marokkóban, sőt
valószínűleg ez az első elnevezett dinoszaurusz a kréta végi Afrikából"
– mondta Longrich. „Egyben ez az egyik utolsó dinoszaurusz Afrikában, mielőtt a tömeges kihalás eltörölte volna a dinoszauruszokat."
„Azért is izgalmas lelet" – magyarázta Longrich – „mert bemutatja mennyire különböző fauna élt ez idő tájt a déli féltekén."