A rendszeresen megtartott rendezvények gyakran ütközhetnek egymással. Ennek az a matematikai magyarázata, hogy amennyiben egy esemény C évente kerül megrendezésre, könnyen ütközhet egy másik olyan rendezvénnyel, aminek ciklusa a C egyik osztója.
Például, az olimpiát 4 évente rendezik meg, ez pedig ütközhet az 1 vagy 2 éves ciklusú eseményekkel,
így például a kétévente esedékes futball-világbajnokággal. Legutóbb 2012-ben történt ehhez hasonló esemény, amikor az atlétikai Európa-bajnokság csak néhány héttel előzte meg az olimpiát, és emiatt kevés versenyző vállalkozott arra, hogy mindkettőn részt vegyen.
Volna egy módja, hogy igen csekély legyen az ütközés esélye, ha és amennyiben a C ciklus prímszám lenne, mivel a prímszámok csak 1-gyel és önmagukkal oszthatók. Ennek ellenére sem jellemző e törvényszerűség figyelembe vétele a rendszeres időközönként lebonyolított nagy rendezvények megszervezésekor.
Ez a jelenség a természetben is létezik. Az Egyesült Államokban, pontosabban Tenessee államban él két fáraókabóca, a kabócák családjának két faja, a Magicicada tredecim délen, a Magicicada septendecim pedig keleten. A fáraókabócák növényekkel, például falevelekkel táplálkoznak.
Petéiket a fák kérgébe rakják, ahonnan a pete idővel a talajra pottyan, a lárvák kikelnek és a föld alá bújnak, ahol a fa gyökerébe kapaszkodva töltik el a következő 13, illetve 17 évet. A Magicicada tredecim 13, a Magicicada septendecim 17 év múlva egyszerre tömegével a felszínre tör, és elárasztják az államot. Hathétig párzanak, petét raknak, majd elpusztulnak.
A kabócák szaporodásának időbeli ciklusa, a 13 és a 17 prímszámok.
Hogy miért pont prímszám a szaporodási ciklus ideje, arra az az egyik magyarázat, hogy így a legkisebb annak a valószínűsége, hogy a két faj egyedei egy időben keljenek ki, és zavarják egymás invázióját. Ha nem egyszerre bújnak ki a földből, nem kell versengeniük egymással, valamint a ragadozók és a paraziták is kisebb eséllyel tudják őket elpusztítani, mivel nem egyszerre fejlődnek.
A biológusok szerint a ciklus azért nem rövidebb 13 évnél, vagyis azért nem kisebb prímszám, mert a kabócák a ritka szaporodással védekeznek - többek között - a veszélyes környezeti hatások, így különösen a maró téli fagyok, valamint leggyakoribb ragadozóik, a madarak ellen.
Mivel a rovarok a hosszú kikelési periódus miatt csak nagyon ritkán jelennek meg,
a madarak nincsenek hozzájuk szokva, tehát élelemforrásként nem hagyatkozhatnak csak rájuk.
Azzal, hogy egyszerre, pár nap alatt törnek elő, a madár hamar jól lakik, azonban ha hosszú időn át naponta bújnának elő, a madarak is megszoknák e rovarokat, mint rendszeres zsákmányukat.
Az egyszerre történő tömeges megjelenés azért is előnyös számukra, mivel ez nagyobb védelmet nyújt; egy halom mozgásban lévő rovarból nehezebb elkapni egyet, mintha egy egyedül álló rovart kéne megfogni.
Más magyarázat szerint, kifejlődött egy, a kabócák számára veszélyes mérges gomba, ami akkor bújt ki általában, amikor a rovarok is. A prímszámos életciklussal viszont sokkal kisebb a valószínűsége, hogy találkoznak vele.