Korábban úgy vélték, hogy a fakopáncsot csőrkáváinak eltérő hossza, szivacsszerű koponyacsontjai és fejlett nyelvcsontja védi meg a rázkódástól.
Most viszont kiderült, hogy nemcsak ez védi a harkályokat. A madárban, amelynek feje tízszer akkora erőhatásnak van kitéve, mint egy amerikai focistáé összefejeléskor, különleges fehérje képződik.
E fehérjének az emelkedett szintje az emberekben a krónikus traumás enkefalopátiával, azaz egy olyan degeneratív betegséggel kapcsolódik össze, amely számos atlétánál és más sportolónál megfigyelhető.
A PLOS ONE folyóiratban a chicagói Field Museum kutatói leírták, hogy a harkálynál ez az úgynevezett tau-fehérje nem az agykárosodást jelzi, hanem éppen hogy beburkolja az agy idegsejtjeit és így védi azokat a károsodásoktól.
Így új megvilágításba kerül az azon emberek agyában megjelenő emelkedett tau-fehérje szintje, akik fejét rendszeresen éri trauma sportolás közben. Lehet, hogy nem a kór következménye, hanem éppen az agykárosodást próbálja megelőzni vagy csökkenteni.
Az viszont még nem világos, hogy pontosan miként is védi meg a harkályt az agykárosodástól az emelkedett fehérjeszint.