A kísérletet a Cornell Egyetem laboratóriumában végezték - adja hírül az MTI. Robin Dano élelmiszerkutató csoportja az ízlelőbimbókat vizsgálta, a nyelven elhelyezkedő sejtcsoportokat, amelyek az öt ízfélét - az édeset, a savanyút, a sósat, a keserűt és az ötödik íznek nevezett umamit - érzékelik.
A kutatócsoport előbb magas kalóriatartalmú ételekkel felhizlalta az egereket, aztán a kísérleti állatok nyelvének egy olyan részén, ahol rendszerint sok az ízlelőbimbó, megszámlálták azokat.
A meghízott egereknek 25 százalékkal kevesebb ízlelőbimbója volt, mint a normális étrenden lévő sovány egereknek
- ismertették az eredményt a PLOS Biology folyóiratban.
Dano magyarázata szerint az ízlelőbimbók sejtjei folyamatosan reprodukálódnak, ezeknek a sejteknek az élettartama mintegy tíz nap. A teljes sejtállomány kicserélődése úgy négy hét alatt zajlik le.
Ennek a ciklusnak mindkét része sérült az elhízott egereknél: a normális sejtpusztulás felgyorsult, az utánpótlás viszont visszaesett.
A kutatók kizárták, hogy az eredményt a hizlaló étel okozta volna. Az elhízásnak genetikailag ellenálló egerek ugyanis hiába ették a hizlaló ételt, az ízlelésük nem károsodott. A kutatók ekkor egy másik lehetséges ok felé fordultak: a szervezetben kialakult krónikus gyulladás lehetőségét vizsgálták. TNF-alfa gyulladásmolekulákat injekcióztak a sovány egerek nyelvébe, és kiderült, hogy ennek hatására gyorsabban haltak el az ízlelőbimbóik sejtjei.
A tanulmány az ízérzékelés és a testsúly közötti kapcsolatra világít rá - mondta el John Morton, a Stanford Egyetem sebésze, aki nem vett részt a kutatásban, évekkel ezelőtt azonban saját pácienseivel végzett egy kutatást, amelyben gyomorszűkítő műtét előtt és után tesztelte ízérzékelésüket. Eredményei szerint a súlycsökkenés után jobban érezték az ízeket. Morton azt ajánlotta pácienseinek, hogy tudatosan egyenek, az étel látványát és illatát is élvezzék ki, és nagyon alaposan rágják meg a falatot lenyelés előtt.
Nem csak az étel mennyisége okozhat elégedettséget"
- fűzte hozzá.