1956. április 21-én egy nehezen járó, nehezen beszélő, rángatózó 5 éves kislányt vittek a minamatai kórházba. Az orvosok tanácstalanok voltak. Majd 2 nap múlva ugyanezekkel a tünetekkel bevitték a húgát is.
Anyjuk elmondta, hogy a szomszéd lánya ugyanezeket a tüneteket mutatja.
Házról házra megvizsgálták a lakosokat, és még 8 embernél észlelték a gyermekeknél tapasztalt szimptómákat, őket szintén kórházba vitték.
Május 1-én a kórház igazgatója hivatalosan is bejelentette a körzeti járványügyi hatóságnak a központi idegrendszert megtámadó ismeretlen eredetű kórt.
Hogy a járvány okait kivizsgálják, a városi önkormányzat, valamint az egészségügyi szakemberek bizottságot hoztak létre május végén. Mivel a betegséget fertőzőnek vélték, ám az csak Minamatára lokalizálódott,
ezért a betegeket izolálták, és otthonaikat fertőtlenítették.
Az ismeretlen kór nyomán hisztérikus pánik tört ki a városban. Emiatt sajnos a helyi társadalom kivetette magából azokat és a rokonaikat is, akik ugyan felépültek a kórból, ám azt hitték róluk, hogy továbbra is fertőzőek.
A bizottság a kór lehetséges okainak feltárására végzett munka során meglepő dolgokat fedezett fel:
a környékbeli állatok már 1950 óta furcsán viselkedtek, így például a macskák rángatóztak, megőrültek, majd elpusztultak.
A helyiek „macskatáncbetegségnek” hívták az állatok által produkált furcsa tünetegyüttest.
De nemcsak a macskák pusztultak, hanem varjak hullottak az égből, a hínár nem nőtt a tengerben, és döglött halak tömegei lebegtek a tenger felszínén.
Amint a járvány kitörése után kiderült annak összetettsége, a bizottság kutatókat hívott a Kumamoto University egyetemről, hogy segítsék munkájukat, és augusztus 24-re megalakult az egyetem kutatócsoportja is.
Az egyetem szaktudósai rendszeresen látogatták Minamatát,
a betegeket pedig felvették az egyetemi kórházba részletesebb kivizsgálás céljából.
A betegek arról panaszkodtak, hogy elvesztették az érzékelőképességüket, karjaik, lábaik folyamatosan zsibbadtak. Még kis tárgyakat is képtelenek voltak megmarkolni, és begombolni ruhájukon a gombokat.
Nem tudtak sétálni vagy futni anélkül, hogy rendszeresen elbotlottak, elestek volna.
Hangjuk megváltozott, magasabb lett, és sok páciensnek megromlott a látása, hallása, valamint nehezen nyeltek. A kór lefolyása során a szimptómák általában rosszabbodtak, számos görcsös roham, kóma, majd halál követte a tüneteket.
A magzatok veleszületett Minamata-kórnak nevezett fejlődési rendellenességekkel jöttek a világra,
a következő nemzedéknél később pedig súlyos idegrendszeri elváltozásokat tapasztaltak.
Mivel a vizsgálat során a kutatók azt találták, hogy az áldozatok – gyakran ugyanannak a családnak a tagjai – a Minamata-öböl menti partok halászfalvainak lakói, akiknek a hal és a kagyló a fő táplálékuk, az emberekével azonos tüneteket mutató helyi macskák pedig a családi asztalról ették a maradékot,
eleinte a haltól és kagylótól való ételmérgezésre gyanakodtak.
November 4-én azonban a kutatócsoport váratlan bejelentést tett: a szakemberek közölték, hogy úgy vélik, nehézfém okozta ételmérgezésről van szó, mely valószínűleg a hallal és a kagylóval kerül a betegek szervezetébe.
Amint azonosították, hogy a bajok oka valami nehézfém lehet, a helyi vegyipari vállalat, a Chisso Corporation szennyvize került a kutatók érdeklődésének középpontjába.
A laborvizsgálatok valóban rengeteg nehézfémet mutatattak ki az ipari szennyvízben,
így többek között olyan súlyosan mérgező elemeket, mint például a higanyt, az ólmot, a mangánt, az arzént és szelént, valamint talliumot, illetve vörösrezet is – annyit, amely elegendő ahhoz, hogy komoly környezeti károkat okozzon.
Azt azonban ekkor még nem tudták kideríteni, hogy konkrétan melyik nehézfémtől betegedtek meg a lakosok,
ennek megállapítása nagyon nehéz és időigényes feladat volt. Eleinte a mangánra gyanakodtak, mivel ezt az elemet abnormálisan magas koncentrációban találták meg a halakban és az elhunytak szerveiben is.
Más teóriák is is születtek,
végül a vizsgálat 1958 márciusában elkezdett a higanyra fókuszálni,
amikor egy Minamatába látogató brit neurológus a szerves higany mérgezéséhez hasonlónak találta a szimptómákat.
A kutatók rendkívül nagy mennyiségű higanyt találtak a halakban, a kagylókban és az öböl iszapjában is; a legmagasabb koncentráció a Chisso vállalat szennyvízcsatornája körül összpontosult.
A fitoplanktonok felvették a tengervízbe oldódott mérget, ami így bekerült a táplálékláncba.
A bioakkumuláció révén a tápláléklánc magasabb szintjein pedig egyre jobban megnőtt a méreg koncentrációja.
A higany olyan veszedelmes sejt-, illetve idegméreg, amely gátolja az enzimek működését.
A vállalatnál az acetaldehid gyártásához higany(II)-szulfátot(HgSO4) használtak katalizátornak. A szervetlen higany az iszapban lévő baktériumok hatására szerves vegyületté, metil-higannyá (MeHg) alakult át, amely a halakat, kagylókat (a lakosság fő táplálékait) és az azokat elfogyasztó embereket beteggé tette.
A metil-higany jóval agresszívabb és mérgezőbb, valamint jobban felszívódik a szervezetben, mint a szervetlen.
A vizsgálatok kiderítették, hogy a tömeges megbetegedésért a helyi vegyi üzem, a Chisso volt a felelős,
mely a Minamata-öböben rakta le az ipari hulladékát.
A Chisso ellen azonban tilos volt szót emelni, mivel sok embert foglalkoztató stratégiai fontosságú üzem volt, és mert a vegyipari lobbi jelentős nyomást gyakorolt a kormányra az ügy eltussolása érdekében.
A Chisso üzeme fél évszázaddal korábban, 1908-ban nyitotta meg kapuit Minamatában. Először műtrágyát gyártottak, majd acetilént, acetaldehidet, ecetsavat, vinil-kloridot, octanolt és egyéb vegyipari alapanyagokat.
A II. világháború előtt és után is a Chisso volt a legfejlettebb vegyipari üzem Japánban.
A virágzó vállalat gyorsan terjeszkedett, és jótékonyan serkentette a helyi gazdaságot.
Emiatt és egyéb ipar híján a Chisso nagyon befolyásos cégnek számított Minamatában. A helyi adójövedelemnek több mint a fele a vállalattól származott, és a Chisso, valamint leányvállalatai adták a város munkalehetőségeinek több mint egynegyedét.
A Chisso vezetői mindenáron el akarták tussolni a nagy botránnyal fenyegető ügyet.
A minisztérium és a tokiói kormány is cinkos volt ebben, a „magas politika” az üzemet védelmezte.
A betegek összefogása, a sok kártérítési per, az egyre jobban elharapódzó sztrájkok, civil megmozdulások és tüntetések, valamint az 1959-es lázadás hatására a kormány végül kénytelen volt meghátrálni, és alaposan kivizsgáltatni az ügyet.
Az egyre nyilvánvalóbb tények ellenére is a Chisso csak 12 év múlva ismerte el felelősségét,
és ami még felháborítóbb volt, hogy csak ekkor hagyták abba a higanyt tartalmazó vegyipari hulladékok tengerbe süllyesztését.
A nagyvállalat, valamint a Chisso üzelmeinek falazó politikusok miatt végül több mint 30 évig pusztultak az állatok, emberek, de a nyilvánvaló tények ellenére sem a kormány, sem pedig a vállalat sokáig nem tettek semmit.
A szennyező tevékenységet csak egy évtized múltán, 1968-ban tiltották be,
de a mérgezés hosszú távú hatásai a súlyos környezetszennyezés miatt, ezzel még nem szűntek meg automatikusan.
A minamatai higanymérgezés szomorú „főkönyvét” 2001 márciusában készítették el: hivatalosan 2.265 áldozatot regisztráltak, akik közül 1784-en vesztették életüket.
A környezetben és a helyi állatvilágban okozott károk felmérhetetlennek bizonyultak.
Végül több mint 10 ezer ember kapott pénzügyi kártérítést. A súlyos környezeti katasztrófát okozó tevékenységgel kapcsolatban csak 2001-ben (!) rendelték el, hogy az üzem távolítsa el az öbölben és a környékén lerakódott szennyet. A kártérítési perek és követelések még napjainkban is folynak.
A túlélők, illetve leszármazottaik még ma is rendszeres egészségügyi megfigyelés alatt állnak.
1965-ben egy másik japán városban, Niigatában is felütötte fejét a „Minamata-kór”.
Itt ugyancsak egy vegyipari vállalat volt a bűnös, a Sóva Denkó, amely a Chisso-hoz hasonlóan szintén higanykatalizátort használt, és a szennyvizet az Agano folyóba eresztette.
Kevesen gondolnák, hogy a higanyszennyezés globális probléma. A higany és vegyületei rendkívül veszélyesek, mert felhalmozódnak a szervezetben, és mint sejt-, illetve idegméreg, gátolja az enzimek működését.
A higany egyaránt bekerülhet a szervezetbe a táplálékkal, vagy gőz formájában belélegezve a légutakon át, valamint a bőrön keresztül is.
A higany úgynevezett perzisztens, a természetben tartósan megmaradó vegyület,
amely felhalmozódik a szervezetben (bioakkumulálódik), és a kibocsátás helyétől jóval távolabbra is eljut.
Napjainkban a legfőbb higanyszennyezők a gyorsan iparosodó ázsiai országok, mint például Kína vagy India.
A higany nagy távolságokat tesz meg a levegőben.
Ezért például a Hawaii-szigetek tavaiban olyan ázsiai eredetű higanyt mutattak ki, amely a fosszilis energiahordozók elégetéséből származik. Égetéskor a higany a légkörbe kerül, az esővel kimosódik, és a légkörzés hatására a kibocsátási helytől akár több 10 ezer kilométerrel távolabb is lerakódhat.
A veszélyes vegyületet számos iparágban felhasználják, így többek között fényforrások, elemek, akkumulátorok, kozmetikumok gyártásánál,
és akármilyen meglepő, de még a gyógynövényes készítmények is tartalmaznak higanyt.
A higanyt ezenkívül felhasználják gyógyszerek, kontaktlencse-folyadék, vakcinák, elektromos és elektronikai eszközök, kapcsolók előállításához is.
De nem csak a fosszilis tüzelők elégetésekor kerül a légkörbe a higany,
hanem a higanytartalmú anyagok égetésekor is, a vegyialapanyag- vagy cementgyártás, hulladékégetés során. Az aranybányászatban is higanyt használnak arra, hogy az aranyat elválasszák más anyagoktól.
A betegségnek nincsen gyógymódja, csak a tünetek enyhíthetők. Hagyományos módon a veséken és bélrendszeren át nem üríthető ki, hanem elraktározódik a szervezetben, főleg a májban és a vesékben. Léteznek méregtelenítő eljárások, de a nagy dózisú higanymérgezésre nincs megoldás.
A Egyesült Államok haditengerészeténél kidolgozott kelációs terápia kitisztítja a nehézfémeket a szervezetből: egy EDTE (etilén-diamin-tetra-ecetsav) aminosavat juttatnak orálisan vagy intravénásan a szervezetbe, ami kitisztítja a szervezetből a nehézfémeket.
Annak ellenére, hogy a higanymérgezés okozta súlyos fenyegetés 1956, a minamatai katasztrófa óta ismert, az ENSZ csak 2002-ben kezdeményezett tárgyalásokat a higanymérgezés globális kockázatait csökkentő nemzetközi egyezmény létrehozásáról.
Mivel a probléma globális, a kezelése és a kockázatok csökkentése is csak széles körű nemzetközi összefogással lehetséges.
Az ENSZ 2009-ben nyilvánította hivatalosan is globálisnak a problémát, és 2013 elején jött létre az úgynevezett Minamata-egyezmény, amelyet hazánk is aláírt.
Sajnos csak azok az országok csatlakoztak az egyezményhez, amelyek valóban meg is akarták ezt tenni, a nagy kibocsátóknak mások a gazdasági érdekeik. Márpedig a probléma még mindig létezik, és állandó fenyegetést jelent a környezetre és az emberi egészségre is.