Jelentős mértékű óceáni melegedést dokumentáltunk a Jeges-tenger egyik fő medencéjében, a Kanadai-medencében"
– írta a kiadott sajtóközleményben Mary-Louise Timmermans, a Yale Egyetem oceanográfusa. Timmermans és kutatócsoportja a Kanadai-medence hőmérsékleti adatait vizsgálta 30 évre visszamenőleg, és azt figyelte meg, hogy a víz legmelegebb részének hőmérséklete 1987 és 2017 között megduplázódott.
Az Alaszka északi részén található medence óceáni vize a régióba ömlő hideg édesvízzel keveredik, így a hűvösebb felszíni vízréteg alatt meleg sós víztömeg esik csapdába. A probléma, hogy utóbbi hőmérséklete az elmúlt évtizedekben drasztikusan megemelkedett.
Jelen pillanatban ez a hő a felszíni réteg alatt rejtőzik, de ha keveredik a hidegebb vízzel, az így létrejövő víztömeg eléggé meleggé válik ahhoz, hogy megolvassza a régió jégtakarójának nagy részét"
– mondta Timmermans.
A kutatók szerint a hőmérsékletnövekedés okozója a Jeges-tenger egyik peremtengerén, a Csukcs-tengernél lejátszódó jégolvadás fokozódása, amelynek eredményeképpen egyre nagyobbá válik a napsütésnek kitett nyíltvízi terület. A sugárzás által felmelegített víztömeget az arktiszi szelek szállítják északra, a Kanadai-medence felé.
Itt a hidegebb felszíni víz alá bukva tovább emeli a mélyben rekedt víz hőmérsékletét, egyfajta időzített bombává változtatva azt.
„A meleg nem fog innen eltűnni, hanem a felszínre törve meg fogja olvasztani a jeget" – nyilatkozta a CBC-nek a kutatócsoport másik szakértője, John Toole.
Habár a tudósok nem gondolják, hogy a katasztrófa rövid időn belül bekövetkezne, megvan az esélye annak, hogy az erős szelek összekeverjék a vízrétegeket, de az sem kizárható, hogy a sótartalom változása lesz az, ami a melegebb víztömeget felfelé nyomja. Egy biztos, mindkét eset az arktiszi jég megolvadásához fog vezetni.
A szituáció súlyosságának megítéléséhez természetesen további kutatások szükségesek, a szerzők szerint viszont a problémát kár lenne tagadni.
„Egyre csak azt látjuk, hogy a nyíltvízi terület növekszik a jég nyári visszahúzódása alatt. A Nap közvetlenül melegíti az óceánt, mert már nincs jégtakaró, ami védené" – figyelmeztetett Timmermans.
Az eredményeket a Science Advances tudományos folyóiratban publikálták.
Forrás: Science Alert