Eredeti a legrégibb maja kézirat

maja
Mexikóváros, 2018. augusztus 31. A mexikói Országos Embertani és Történeti Intézet (INAH) által közreadott, dátumozatlan képen egy maja képírásos szöveg. Az intézet tudósai által hitelesnek ítélt, az i. sz. 1021 és 1154 között készített szöveg a legrégebbi ismert írás a spanyol hódítás előtti korból, és Mexikói Maja Kódexnek nevezték el. (MTI/AP/INAH)
Vágólapra másolva!
A mexikói Országos Embertani és Történeti Intézet szerint a vizsgált képírásos szöveg a legrégebbi ismert írás a spanyol hódítás előtti korból.
Vágólapra másolva!

A mexikói Országos Embertani és Történeti Intézet (INAH) kutatói által hitelesnek ítélt, az i. sz. 1021 és 1154 között készített szöveg a legrégebbi ismert írás a spanyol hódítás előtti korból.

A Mexikói Maja Kódex Forrás: MTI/AP/INAH/

A háromkérgű, hajtogatós "könyv" fennmaradt 10 oldalát ezentúl Mexikói Maja Kódexnek nevezik, korábban Grolier-kódexként emlegették. Eredetileg 20 oldalas lehetett, de a századok során az oldalak fele odaveszett.

A könyv a Vénusz bolygó mozgásához kapcsolódó megfigyeléseket és jóslatokat tartalmaz.
A kódexet fosztogatók találták meg Chiapas mexikói állam egy barlangjában. Egy mexikói gyűjtő, Josué Sáenz vásárolta meg 1964-ben, először 1971-ben állították ki a New York-i Grolier Clubban, majd visszakerült Mexikóvárosba.

A maja képírásos szöveget vizsgálja egy kutató Forrás: MTI/AP/INAH

Mivel fosztogatók akadtak rá és stílusa egyszerűbb más fennmaradt maja szövegeknél, ezért többen kétségbe vonták az eredetiségét.

A vizsgált kódex lapjainak és tintájának korát egy sor kémiai teszttel állapították meg. Korábbi tanulmányok is kiálltak a kódex eredetisége mellett, az évtizedes kételyeket az új kutatás is cáfolta.

"A kódex bírálói hosszú időn át azt állították, hogy a stílus nem a majáké, a figurák és a színek csúnyábbak, mint a többi maja könyvé. A kódex egyszerűbb rajzolatát azonban megmagyarázza a kor, amelyben született: a korszakban a későbbi virágzáshoz képest szegénység uralkodott" - magyarázta Sofia Martinez del Campo, az INAH kutatója.

Egy oldalpár a kódexből Forrás: MTI/AP/INAH/-------------------

A spanyol hódítók az 1500-as években el akarták pusztítani a maja tárgyakat, a Mexikói Maja Kódexen kívül három, később írt "könyv" maradt csak fenn.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!