A Scientific Reports e heti számában publikált tanulmány szerint a hatalmas – Londonnál háromszor nagyobb – forrópont a Déli-sark alapkőzete alatt található. Szerencsére attól nem kell tartani, hogy a kontinens a közeljövőben elolvadna miatta, ám a magas hőmérséklet hatására a jégtáblák 50-szer 100 kilométeres régiója elkezdett süllyedni.
Nagyon izgalmas volt felderíteni bolygónk egyik utolsó, teljesen feltérképezetlen területét. Eredményeink meglehetősen váratlanok voltak, mivel a legtöbben úgy gondoltuk, az Antarktisz e régióját ősi, hideg sziklák alkotják, amik szinte semmi hatást nem gyakorolnak a felettük húzódó jégtömbökre"
– írta a kiadott sajtóközleményben a tanulmány vezető szerzője, dr. Tom Jordan.
Megmutattuk, hogy még a kontinens ősi belsejében is lejátszódhatnak olyan geológiai folyamatok, amik szignifikáns hatással vannak a jégre.
Egyelőre nem tudni, milyen hosszú ideje lehet a forrópont az Antarktisz mélyén, elképzelhető, hogy csupán néhány ezer éves, de az sem kizárható, hogy ennél jóval ősibb, és kora a több millió évet is elérheti. Az viszont egészen bizonyos, hogy a környezeti viszonyok változásával, a globális felmelegedés folytatódásával ez a térség különösen sérülékennyé válhat.
A kutatók szerint a hőt a felső kéreg szokatlanul radioaktív kőzetei, valamint geotermikus folyamatok generálhatják.
Forrás: IFL Science