A Texasi Egyetem Délnyugati Egészségügyi Központjának kutatócsoportja egy olyan vakcinát fejlesztett ki, amellyel megelőzhető az Alzheimer-kóros esetek kialakulása, miközben hatékonyan csökkenti a betegséggel járó demenciás tüneteket is.
Bár a gyógyszert eddig csak állatkísérletek során tesztelték, de ígéretes eredményeket mutatott.
Segítségével a szervezet olyan antitesteket állított elő, amelyek védelmet nyújtottak az egerek, nyulak és majmok agyában lévő, nemkívánatos amiloid (az Alzheimer-kórban jellemző béta-amiloid plakkok, az immunrendszerhez kötődően, a kórokozókkal szembeni védelemben játszanak szerepet) és tau (az agyban található idegsejtek megtámasztása egy tau nevű fehérje megfelelő működésétől függ) fehérjék felhalmozódása ellen.
A kutatók eredményeiket az Alzheimer's Research & Therapy című folyóiratban tették közzé.
A kutatók azt remélik, hogy a vakcina hamarosan alkalmas lesz a biztonságos emberi kísérletekhez is.
Ha a vakcinával az állatokhoz hasonló sikereket érünk el az embereknél is, akkor szinte azonnal megkezdődhet a forgalmazásuk"
– mondta Doris Lambracht-Washington, a Texasi Egyetem neuroterápiás professzora. – „A gyógyszer ezután emberek millióin segíthet és elejét veheti a világszerte súlyos népegészségügyi problémát jelentő demenciának."
A demencia Európában több mint hétmillió, Magyarországon legalább 160 ezer embert érint.
A közelmúltban publikált tanulmány óriási előrelépést jelenthet az Alzheimer-kór biztonságos és sikeres megelőzése irányába.
Ráadásul teszi mindezt anélkül, hogy bármilyen mellékhatást, például agyi gyulladást okozna, amely az egyik fő faktor a depresszió kialakulásában.
Az új vakcina akkor is hatalmas áttörést jelent, ha nem tudja teljes mértékben megfékezni az Alzheimer-kór kialakulásában szerepet játszó kórokozókat, de képes a betegség kialakulását és lefolyását egy bizonyos idővel késlelteni.
Ha a betegség kialakulása mondjuk öt évvel késleltethető lenne, az hatalmas eredményt jelenthet a betegek és családtagjaik számára"
– tette hozzá a professzor asszony. – „A vakcina természetesen nem fogja megszűntetni teljesen a demencia tüneteit, de akkor is nagy áttörést jelent."
A demencia gyakori és tipikus időskori megbetegedés, ám ennek ellenére még ma is kissé ismeretlen a tudomány számára.
Jelenleg világszerte ötvenmillióra becsülik az előfordulását, de a betegek száma harminc éven belül száz millióra emelkedhet.
Az Alzheimer-kór pedig csak egyike a demencia lehetséges okainak. Az új vakcina bár talán kis lépésnek tűnhet, mégis óriási reményt adhat a jövőben a betegek és családtagjaik számára.