Klímaszakértők szerint ez a jelenség, vagyis a rekordmeleg, beleillik az ember által okozott globális felmelegedés sémájába. Ausztráliában a januári hónap volt a legmelegebb az eddigi feljegyzések alapján,
átlagosan 30,8 Celsius-fokos hőmérséklettel,
amely közel három fokkal haladta meg az átlagos értéket.
A Meteorológiai Hivatal pontos számokat még nem tett közzé, de az már biztos, hogy
az átlaghőmérséklet az országban legalább két fokkal volt melegebb az 1961 és 1990 között mért értékekhez képest.
A hivatal hosszú távú előrejelzések vezetője szerint a maximum, a minimum és az átlaghőmérsékletet tekintve is ez a nyár volt az eddigi legmelegebb.
A cikk szerint a statisztika nem lesz meglepő az ausztrálok számára, akik egész nyáron küzdöttek a vissza-visszatérő hőhullámokkal és bozóttüzekkel az egész országban. Csak januárban, a nagyobb városokban, mint pl. Adelaide vagy Port Augusta közel 50 Celsius-fokot mértek. Volt olyan is, hogy az egyik kisvárosban éjszaka sem ment le a hőmérséklet 39,5 Celsius-fok alá, Cloncurry kisvárosban pedig 43 napig kellett elviselnie a lakosságnak a 40 Celsius-fok feletti meleget.
A múlt év végén a meteorológiai szakemberek egy szárazabb, melegebb nyarat jeleztek előre, melyben a globális levegő és óceáni hőmérséklet emelkedése is szerepet játszik. Az előrejelzésekkel foglalkozó szakemberek szerint
igen magas az esély arra, hogy a szárazságra és melegre vonatkozó tendencia jövőre is folytatódik.
Természetesen néhány nagyobb eső előfordulhat, de ez az aszályos helyzet igen rossz hír a gazdálkodók számára - figyelmeztet a klímaszakértő.