Nem mindegy, hogy habzsolunk, vagy csipegetve, lassan eszünk, előbbi esetben ugyanis nagyobb eséllyel hízunk el. Ha lassabban fogyasztjuk el táplálékunkat, az agynak több ideje marad feldolgozni a táplálékbevitellel kapcsolatos információkat, ezáltal hamarabb alakul ki teltségérzet.
A rendszeres vízfogyasztás telít, ezt pedig könnyen a javunkra tudjuk fordítani. Egy kutatásnál igazolták, hogy ha fél órával az étkezés előtt legurítunk fél liter vizet, csökken az étvágyunk és a kalóriabevitelünk.
Ha nem nézünk rá, nem kívánjuk meg – nagyjából így összegezhető ennek a rém egyszerű módszernek a lényege. Szintén tudományosan igazolt tény, hogy a gusztusosan kinéző, de magas kalóriatartalmú élelmiszereknek már a puszta látványa elég ahhoz, hogy kialakuljon az éhségérzet. Rejtsük el tehát e nassolnivalókat, az egészséges táplálékot ugyanakkor tegyük jól látható, könnyen hozzáférhető helyre.
A technika az agy átverésén alapul – ha egy apróbb tányért telepakolunk, úgy érzékeljük, mintha jóval többet ettünk volna a ténylegesen elfogyasztott mennyiségnél. Ugyanez megfordítható: a zöldséget, gyümölcsöt érdemes nagyobb tányéron előkészíteni, így többet eszünk majd belőlük.
A cikk folytatódik, kattintson a következő oldalra!