Az elektronikai hulladékok hasznosítását nyomon követő Ipen és a Basel Action Network nevű környezetvédő csoportok Accra Agbogbloshie nevű nyomornegyedéből származó tyúktojásokat vizsgáltak; a nyomornegyed lakói bontják szét a Ghánába érkező európai elektronikus hulladékot fémhasznosításra.
A negyedben mintegy 80 ezer ember él. Az elemzésből kiderült, hogy egyetlen ilyen tojás elfogyasztásakor
az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság által meghatározott határértéknél 220-szor több klórozott dioxin kerül az emberi szervezetbe
- olvasható a The Guardian című brit napilap online kiadásában.
Más mérgező anyagokat - köztük poliklórozott bifenileket - is hasonlóan aggasztó koncentrációban mutattak ki. A dioxinok különösen veszélyesek még kis mennyiségben is, mivel zsírban oldódnak, és felhalmozódnak az élő szövetekben.
Egyesek közülük karcinogének, mások az immunrendszert károsítják.
A környezetvédő csoportok jelentése ismételten ráirányítja a figyelmet az Európából Afrikába, Ghánába, Tanzániába és Nigériába érkező mérgező hulladékok szabályozásának problémáira.
"Európának magának kell felszámolnia a mérgező e-hulladékot ahelyett, hogy a fejlődő országokba szállítaná, ahol
ezek a veszélyes vegyi anyagok mérgezik a lakosságot, különösen a sebezhető rétegeket, valamint a környezetet
a létező megsemmisítési módozatok és a helytelen kezelési módszerek eredményeként" - mondta Sam Adu-Kumi, a ghánai környezetvédelmi ügynökség illetékese.
Az afrikai országokat nem szabad többé az elektronikus hulladékok szemétlerakó helyeként használni, nincs meg a szükséges technológiai kapacitásunk a szerves mérgező anyagokkal teli hulladék kezelésére - tette hozzá.
(Forrás: MTI)