Robert Steffen, a bizottság vezetője ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a járvány regionális, és nem globális fenyegetést jelent.
A WHO vészhelyzeti bizottságának szakértői szerdán immáron negyedik alkalommal ültek össze és tanácskoztak arról, hogy szükséges-e a 11 hónapja tartó ebolajárvány miatt nemzetközi vészhelyzetet hirdetni.
A WHO történetében ez az ötödik alkalom, hogy nemzetközi vészhelyzetet hirdettek.
A döntés értelmében a szervezet nemzetközi ajánlásokat fogalmaz meg, valamint pénzügyi támogatások is elérhetővé válnak a járvány sújtotta térség számára.
A WHO egy hónappal ezelőtt még arról döntött, nem szükséges nemzetközi vészhelyzetet hirdetni a kongói járvány miatt. A szervezet akkor arra hivatkozott, hogy a lépés túlságosan sok gazdasági kárt okozna, ugyanis az azzal járó utazási és kereskedelmi korlátozások komoly károkat okozhatnak a kongói gazdaságnak.
Hétfőn azonban jelentések érkeztek arról, hogy az ebola elérte a Kongói Demokratikus Köztársaság Észak-Kivu tartományában lévő Goma városát.
A vírus először jelent meg ezen a milliós lakosú településen
azóta, hogy tavaly augusztus elején a járvány ismét felütötte a fejét az afrikai országban. Tedros Adhanom-Ghebreyesus a WHO főtitkára szerint a betegség megjelenése a kelet-kongói Gomában megváltoztathatja a vírus terjedésének ütemét.
A ruandai és ugandai határhoz egyaránt közel eső Goma városában egyelőre 22 ember fertőződhetett meg a vírussal a kongói egészségügyi minisztérium szerdai közlése szerint.
A WHO attól tart, hogy a járvány átlépheti a kongói határt,
és átterjedhet a szomszédos Ugandára is. A szervezet értesülései szerint egy júliusban meghalt kongói nő - akiről utóbb derült ki, hogy megfertőződött a vírussal - rosszul lett egy ugandai piacon, ahová halat árulni járt. A nő 19 másik halárussal érintkezhetett, valamint további
590 személy beoltására lehet szükség.
Az ugandai és kongói hatóságok jelenleg próbálják megtalálni azokat az embereket, akik esetleg veszélyben lehetnek amiatt, hogy érintkeztek a nővel.
A Kongói Demokratikus Köztársaságban tavaly kitört ebolajárványnak eddig már
több mint 1600 halálos áldozata van,
és összesen mintegy 2500-en fertőződtek meg a betegséggel.