A Lyme-kór egy apró csípéssel kezdődik, amely egyike a Borrelia burgdorferi baktérium által okozott betegségeknek, és kullancsok csípésével terjed. A Lyme-artritisz a legtöbb esetben az ízületeket támadja meg, ám mindazonáltal a bőr is érintett lehet vándorló eritéma formájában, amely egy szétterjedő, vörös bőrkiütés a kullancs csípésének helyénél.
A Lyme-kórnak azonban számos tünete van, ami megnehezíti a diagnosztizálást.
A korai tünetek hasonlóak lehetnek az influenza jeleihez, és csak az esetek körülbelül egynegyedében alakul ki kör alakú, vörös bőrkiütés a csípés körül.
A teljes klinikai diagnózishoz vérvizsgálat szükséges,
ám a tanulmány megállapította, hogy a 2012-es évben a betegek több mint felét csak Lyme-kór „gyanús" vagy a megbetegedés „lehetőségével" kezelték.
Korai felismerése esetén azonban a legtöbb esetet négy héten belül sikeresen kezelhető antibiotikumokkal, de a fertőzés az ízületek és az idegrendszer tartós károsodásához vezethet.
A BMJ Open tudományos folyóiratban közzétett kutatás megállapította azt is, hogy az esetek fele június és augusztus között fordult elő, noha a nyári időszakban szinte valamennyi régióban diagnosztizáltak a szakemberek megbetegedéseket.
A kullancsszezon általában áprilistól novemberig tart, de mivel a nedves, meleg időszakot jobban szeretik az élősködők, a főszezon áprilistól júniusig tolódik ki.
Az adatok azt mutatták, hogy a diagnózisok száma szinte tízszeresére nőtt a vizsgált időszakban. A kutatók szerint ezt részben a háziorvosok fokozott óvatossága és a közvélemény nagyobb tudatossága okozta.
A pontos szám nem olyan fontos
– magyarázta Dr. Victoria Cairns, a tanulmány vezető szerzője. – Az a lényeg az, hogy rengeteg a Lyme-kórt hordozó kullancs, amik ma már mindenütt megtalálhatók, és ezért most mindennél fontosabb az emberek tájékoztatása.
Hozzátette, hogy az agyvelőgyulladással ritkábban fertőzöttek az állatok, de a Lyme-kór szinte minden második kullancsban benne van.
Egyre több Lyme-kóros esettel találkoznak a szakemberek a világ minden táján.
Az esetek számának ilyen mértékű emelkedése csak azok számára nagy meglepetés, akik nem tudnak túl sokat a Lyme-kórról
– mondta Dr. Anne Cruikshank, a Royal College of Gps Lyme-megbetegedésekkel foglalkozó professzora. – Az adataink azt mutatják, hogy a pozitív laboratóriumi eredmények ötévenként megduplázódtak.
Többen, köztük Dr Jack Lambert, a dublini Mater Kórház orvosprofesszora szerint is „ez a jéghegy csúcsa". A Lyme-kór ellen nincs védőoltás, de az esetek 90-95 százalékában antibiotikum-kúrával gyógyítható. A vírusos agyvelőgyulladás kialakulása után csak tüneti kezelést lehet alkalmazni.
Reméljük, hogy ezek az új adatok majd arra ösztönzik a közvéleményt, hogy még több prevenciós intézkedést tegyenek és az orvosok gyorsabban meg tudják állapítani a diagnózist
– hangsúlyozta Dr. Victoria Cairns.
Magyarországon a kullancsok 12-50 százaléka fertőzött; és bár évente mintegy 1000 esetet jelentenek be, a Lyme-kór valódi gyakorisága ennek akár a tízszerese is lehet.