A növények többlettömege az üvegházhatású gázok további mennyiségét kötheti meg, ez lassíthatja a klímaváltozást - írta egy nemzetközi kutatócsoport a Nature Climate Change című szaklapban.
A biomassza - a bioszférában megtalálható minden szerves anyag - 2100-ra a mostanihoz képest nagyjából 12 százalékkal növekedhet.
A biomassza így keletkezett többlete körülbelül annyi szén-dioxidot tárolna el,
mint amennyi a fosszilis üzemanyagok égetésével hét év alatt a Föld légkörébe jut
- írta közleményében az ausztriai székhelyű Alkalmazott Rendszeranalízisek Nemzetközi Intézete (IIASA).
A biomassza többletnövekedését mindenek előtt a rendelkezésre álló foszfor és nitrogén mennyisége korlátozza,
melyekre a növényeknek a szén-dioxid felvételéhez szükségük van.
A kutatócsoport - a melyben az IIASA és a Bécsi Egyetem tudósai is részt vettek - nagy számú tanulmányt elemzett, amelyek azt vizsgálták, hogyan növekedtek különböző körülmények között a növények az elmúlt évtizedekben.
Egyik kérdésük az volt, hogy van-e olyan pont, amelyet elérve a növények nem tudnak további szén-dioxidot felvenni. 2100-ig azzal lehet számolni, hogy a növények a légkörbe kibocsátott többlet szén-dioxidnak legalább egy kis részét képesek lesznek magukba szívni, a századforduló után azonban "nem tudni, mennyire lesznek erre képesek".
A fosszilis üzemanyagok égetésének abbahagyása mellett "legalábbis a második legjobb stratégia, ha megállítjuk az erdőirtást,
megóvjuk az erdőket, hogy a fák növekedjenek és szén-dioxidot vonjanak ki a légkörből" - írta Cesar Terrer, a kutatás vezetője, az IIASA munkatársa.
A legnagyobb szén-dioxid-tárolási potenciállal az amazóniai, indonéziai és kongói esőerdők rendelkeznek. "Ezeken a területeken nagyon fontos eszköz megy veszendőbe, mellyel legalább korlátozni lehetne a Föld felmelegedését" - tette hozzá Terrer.
(Forrás: MTI)