A Current Biology tudományos folyóiratban most publikált kutatás szerint a macskák a kutyákhoz hasonló, többféle köteléket alakítanak ki a gazdájukkal. Ez azt is jelenti, hogy a cicák sokkal inkább ragaszkodnak az emberekhez, mint azt valaha gondoltuk volna.
A kutyákhoz hasonlóan a macskák is mutatnak egyfajta társadalmi rugalmasságot az emberekhez való kötődésük során
– mondta Kristyn Vitale, az Oregon Állami Egyetem kutatója. – A cicák többsége egyfajta biztonságot keres a tulajdonosában és az ehhez az érzethez társított forrásként „használja" őket, mondjuk egy új környezetben.
John Bowlby teoretikus szerint a kötődés „tartós pszichológiai kapcsolat az emberek között", és három, különböző csatlakozási típus létezik: biztonságos ragaszkodás, ambivalens (nem biztonságos és elkerülendő) és bizonytalan kapcsolódás.
Vitale és csapata ezeknek a kötődési típusoknak a vizsgálatát végezte el 79 kölyök és 38 felnőtt macska esetében.
Először a cicákat és a gondozójukat egy szobába helyezték, ahol az ember egy kijelölt körben ült le és csak akkor léphetett interakcióba az állattal, ha az is belépett ide. Két perc múlva a gazda távozott, és egyedül hagyta a macskát.
Újabb két perc múlva visszatért a helyiségbe, hogy ismét leüljön a körbe. A tesztet a kutatók filmre vették, majd a videót kielemezték, hogy osztályozzák a macskák kötődési típusát.
A kutatók korábban hasonló vizsgálatokat végeztek főemlősökkel és kutyákkal. Az új eredmények lehetővé tették számukra, hogy osztályozzák a macskafélék válaszreakcióit. Az eredmények a korábbi, önfejű és makacs állatról szóló sztereotípiákkal ellentétben azt mutatták, hogy a cicák a kutyákhoz hasonlóan kötődnek az emberekhez.
A kutatás szerint 65 százalékuk erősen kapcsolódik a gazdájához.
A stabil kötődések ráadásul elősegíthetik a faj sikerét, akik együtt fejlődtek és növekedtek az emberekkel, akik az otthonukba fogadták őket.
Jelenleg a macskák ragaszkodásának és a kötődést erősítő viselkedésének különböző aspektusait vizsgáljuk tovább, ideértve azt is, hogy a szocializáció és a lehetőségek elősegítése befolyásolja-e a macskák biztonságos kötődését
– magyarázta Vitae, aki kollégáival együtt szeretnék a menhelyi állatok viselkedését górcső alá venni. – Ez a tanulmány arra ad választ, hogy a macskák képesek arra, hogy mély társadalmi kapcsolatokat alakítsanak ki az emberekkel.
Mindezt persze elég sajátos módon teszik.