Európai tudósok azt állítják, hogy a gombafélék újszerű hasznosításával teljesen megváltozhat az eddig ismert világunk. Szerintük a gombák, mint fotoszintetizáló pigmenteket nem tartalmazó, kitintartalmú sejtfallal rendelkező élőlények, a jövőben felhasználhatók, mint futurisztikus környezetbarát „monolit szerkezetek" alapanyagai, amely „forradalmasíthatja az egész épített környezetet és a gazdaságot".
Több éves kutatás után egy szubsztrát kidolgozásán dolgozunk, élő gombás micélium felhasználásával
– mutatott rá az egyelőre nagyon elméleti lehetőségre Han Wösten, a holland Utrecht Egyetem mikrobiológusa a Futurism tudományos lapnak. – Az ebből készült épületek ugyanis önmaguktól nőnének és épülnének fel, és szükség esetén regenerálódnának.
A gombák vegetatívan növekedő eleme a hifa, és a micélium a gombahifák összessége, ami a szervezetből nő ki.
Ez az az állapot, amelyben az egész életfolyamat végbemegy, úgy mint a növekedés, táplálkozás és az életben maradásért való küzdelem.
Az elmélet szerint ráadásul az építőanyagok biológiai alapanyagokkal történő kibővítése kevésbé teszi függővé az építőipart a fosszilis tüzelőanyagoktól és a környezetet romboló bányászati tevékenységtől.
A szakemberek úgy gondolják, hogy a gombafélékből könnyedén elő tudnának állítani egy, a fához hasonló anyagot, tehát azt könnyedén felhasználhatná az építőipar. Ehhez természetesen egy különleges eljárás is szükséges, ami erősebbé teszi az anyagot.
Ezek a jövőbeli anyagok a hab-, a fa-, a polimer- és a gumiszerű műanyaghoz hasonlóan, számos mechanikai tulajdonsággal is rendelkeznének
– magyarázta Wösten, hozzátéve, hogy a „gombás építészet" nem egy új keletű ötlet, azzal már többen kísérleteznek.
A NASA jelenleg például azt vizsgálja, hogy képesek lehetnek-e egyes gombafajok a növekedésre a Mars talajában, ami lehetőséget teremthetne olcsóbb űrlakások „helyben történő termesztéséhez".
A jövő alapanyaga ráadásul biológiailag is lebomlik, ezáltal elősegíthetné a körkörös gazdaság megteremtését.
A tényleges felhasználhatóságig azonban még jó pár évnek el kell telnie.