Altruizmuson olyan önzetlen viselkedést értünk, amelyet az egyén egy másik ember javára fordít úgy, hogy dönthetne másképp is, azaz önmaga számára előnyösebben. Korábbi kutatások már kimutatták, hogy
mások rendszeres segítése hozzájárul a saját mentális egészségünk fenntartásához, és jobban is érezzük magunkat, mert az agyunk dopamint, vagyis boldogsághormont termel.
Az altruizmus csökkenti a stresszt, javítja a lelki- és kedélyállapotot és növeli az önbecsülést. Egy nemzetközi kutatócsoport most azt is bebizonyította, hogy a nagylelkűség és a segítőkészség gyakorlása tompíthatja a fájdalom érzését.
A szakemberek négy kísérletet végeztek annak érdekében, hogy többet megtudjanak arról,
hogyan befolyásolhatja az altruista viselkedés a fájdalom érzékelését.
Az elsőben rendszeres véradókat kértek meg arra, hogy értékeljék a vérvételhez használt tűszúrás érzését: azok az önkéntesek, akik valamilyen katasztrófa (például földrengés) után jelentkeztek, kisebb fájdalomról számoltak be.
A második teszt során jelentkezőket toboroztak egy kézikönyv lektorálásához, amelyet rászoruló gyerekek számára készítettek; a javítási feladatokat azonban fagyos hidegben kellett elvégezni. A feladatra önként jelentkezők kevésbé fáztak és érezték magukat kellemetlenül, mint a kontrollcsoport tagjai.
A harmadik kísérletben rákos megbetegedéssel diagnosztizált személyek vettek részt,
ahol azok az emberek számoltak be kevesebb fájdalomról, akik rendszeresen segítettek másoknak,
például főztek nekik vagy takarítottak náluk.
Végül a negyedik teszt során a résztvevőket arra kérték, hogy adományozzanak pénzt árvák támogatására, de eldönthették, hogy megteszik azt vagy sem. Ezután MRI-vizsgálatot végeztek, ahol kisebb áramütést kaptak, ahol az adományozók kevésbé reagáltak a fájdalomra, mint a többiek.
A kutatók ezekből az eredményekből arra a következtetésre jutottak, hogy az altruista viselkedés nem csak jó érzést kelt bennünk, hanem csökkenti a fájdalomérzetet is.
(MedicalExpress)