A pénzzel és a pénztörténettel kapcsolatos, több száz vagy akár több ezer éves történelmi emléket mutatnak be a kaposvári Rippl-Rónai Múzeumban, a Fényes ezüstök és aranyak Somogyországból című tárlaton.
Tíz vitrinben adunk átfogó képet a múzeum tizenötezer darabos numizmatikai gyűjteményének a Somogy megyében talált, az ókortól az 1711-ig terjedő időszakot felölelő részéből
– áll a múzeum tájékoztató anyagában.
Kiemelték: nem feltétlenül csak a legszebb arany-, ezüst-, réz- és bronzpénzek kerülnek az intézmény Fő utcai épületében elhelyezett tárlókba, az érdeklődők korabeli hamisítványokat, szándékosan megcsonkított, darabolt pénzeket is szemügyre vehetnek és megtudhatják, milyenek a földből előkerülő érmék.
A nagyközönség kisfilmekből és egy információs pultnak köszönhetően további hasznos és érdekes információkat tudhat meg a pénzekről. A kiállításhoz kapcsolódóan katalógus készül és lesz múzeumpedagógiai foglalkozás is.
A Kubinyi Ágoston-program és a kaposvári önkormányzat támogatásával létrejövő tárlaton igazi, történelmi különlegességek is lesznek.
A Velencéből származó veretek a 14. században kezdenek egyre gyakrabban feltűnni a Magyar Királyság területén, azonban nem nagy számban ismerjük őket
– írja Varga Máté: Középkori és kora újkori aranypénzek. A Kaposvári Rippl-Rónai Múzeum éremgyűjteménye című könyvében. – Erre példa a somogyvári bencés apátságnál előkerült, 14. század végéről származó példány; a 15. századból nem ismert, azonban később, a 16-17. század folyamán egyre nagyobb számban találunk velencei aranypénzeket.
Hozzáfűzi: szórványként került elő Báthory István erdélyi fejedelem, lengyel királyként veretett aranydukátja.
Az erdélyi és a lengyel pénzek jelenléte is ritka Somogy megyében, így ez az érme mindenképp ritkaságnak számít.
Úgy ahogy a Kaposváron talált firenzei aranypénz is, amelyet 1595-ben vertek I. Ferdinánd nagyherceg uralkodása alatt. Szintén nagyon ritka az a III. Frigyes, Dánia és Norvégia uralkodójaként kibocsátott kétszeres aranydukátja, ami valószínűleg
nem kereskedelmi kapcsolatokkal jutott el hazánkba, hanem inkább a 30 éves háború alatt, katonák által érkezett.
A kaposvári tárlaton látható lesz egy, a Schwarzburg grófságban készült ritka német ezüsttallér, és az 1990-es évek elején Csökölyben talált, ötvenöt darabból álló tallérlelet is.
(MTI/Origo)