Ivanics Ferenc elmondta, hogy a tervek szerint május 2-án reggel indítják útjára a várpalotai Thury-vár szomszédságából a mintegy két kilogramm tömegű ballont. Mint mondta, a harmincszor harminc centiméteres nikecell dobozba három kamerát, egy APRS-t (Automatic Packet Reporting Sytem) és egy rádiólokációs modult helyeznek el.
Érdekesség, hogy a megtöltött ballon átmérője - amely a földön 2 méter -, a megcélzott 30 ezer méter feletti magasságban 15 méteresre növekszik majd - tette hozzá.
Az egyesület elnöke kitért arra, hogy a berendezés része lesz egy "terminátor modul", amely a ballont szétszakadás után leválasztja,
így az eszköz a fékező ernyő segítségével visszatér a földre.
Az amatőr csillagászok modellezik a lehetséges földetérési helyszínt, amely a szélirányától és -erősségétől függően történhet Várpalota közelében, de arra is van esély, hogy Szlovákiába kell érte menni.
Hozzátette: ha a felengedés napján tiszta idő lesz, szabad szemmel néhány ezer méteres magasságig látható majd a ballon. A csillagászok a felengedés után egyből útnak indulnak majd,
hogy a leszállást követően megkeressék a ballont.
Minden lehetőségre felkészülnek, ugyanis visszatérhet egy toronyház tetejére vagy akár nehezen megközelíthető hegyvidékre.
A műszerek által készített fotókat az interneten bárki megnézheti majd. A felengedésre minden érdeklődőt várnak - tette hozzá az egyesületi elnök. A felengedés helyszínére interneten lehetett szavazni, Tapolca, Pápa és Várpalota versengett, utóbbi nyerte a voksolást.
A csillagászat napja "mozgó ünnep", mely a holdfázishoz igazodik, április közepe és május közepe közötti időszakra esik - fűzte hozzá a csillagászati egyesület elnöke.
(Forrás: MTI)