Már jól tudjuk, hogy az új koronavírus emberről emberre is terjed, ismert gyógymódja jelenleg nincs. Ez idő szerint az orvosok csak a tünetek kezelését tudják megoldani, bár az ellenanyagok tesztelése már folyamatban van.
A megbetegedés kellő körültekintéssel kerülhető el, ahol az elsődleges és legfontosabb szabály, hogy ne menjünk tömegbe, ahol a vírus sokkal gyorsabban terjed
– mondta Stuart Neil, a londoni King's College kutatója a New Scientist online portálnak. – Egy másik fontos regula, hogy tartsunk távolságot a többi embertől, hiszen a levegőben terjedő kórokozónak életképesnek kell maradnia, mire eljut egy másik szervezethez; ha túl nagy ez az út (tehát a két ember között nagyobb a távolság), akkor a kórokozó is életképtelenné válik, és nem fertőz.
A szakember szerint érdemes ezt a kérdést „ésszerűen és okosan" megközelíteni.
Ahogy mondja, az egyén úgy tudja a legjobban csökkenteni a fertőzés kockázatát, hogy egyszerűen redukálja a másokkal való kapcsolattartás arányát. Ha mégis elkerülhetetlen egy találkozás, akkor az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint tartsunk legalább egy-másfél méter távolságot egymástól.
A korábbi járványkitörések, köztük az 1918-as spanyolnátha és a 2014-es Ebola, valamint az új koronavírus viselkedését modellező, kitörési szimulációk is azt bizonyítják, hogy a megfelelő távolság tartása hatékonyan képes korlátozni a fertőzések terjedését. Hogy mekkora ez a távolság, azt ennél a vírusnál még nem lehet pontosan tudni. Ám ha a most fertőző vírus „rokonaiból" indulunk ki, akkor a kutatók szerint a sokat emlegetett egy-másfél méter lehet a megfelelő válasz.
Nem véletlen, hogy több ország különösen szigorú intézkedéseket foganatosított,
például utazási tilalmakat, a határok lezárását, az iskolák, valamint a nyilvános helyek, például az éttermek és a kávézók nyitvatartásának korlátozását.
Több kutató egyenesen azt tanácsolja a társadalom tagjainak, hogy ha tehetik, egyszerűen „szakítsák meg az összes nem alapvető kapcsolatukat más emberekkel"
– mutatott rá Kalipso Chalkidou, a londoni Imperial College tudósa. – Ezekben az esetekben azonban elengedhetetlen valamilyen kompromisszumot kössünk, hiszen jól ismert, hogy egy-egy ilyen drasztikus döntés erőteljesen fokozhatja a magány érzését.
Mindez különösen nagy hangsúlyt kap az idősebb emberek körében, akiknél nagyobb az új koronavírus kapcsán a súlyos megbetegedések kockázata is. A szakember hozzátette, hogy az lenne a legjobb, ha idősebb hozzátartozónk esetében megpróbálnánk elkerülni a közös helyiségek használatát, miközben rendszeresen megtisztítjuk és fertőtlenítjük a tereket.