A díjnyertes filmes és természetvédő házaspár is szerepel a Born Wild: The Next Generation című dokumentumfilmben, amelyet a National Geographic televízió állított össze a Föld napja rendezvénysorozat 50. évfordulója alkalmából, és amelyet szerda este tűz műsorára a csatorna. A filmben az aktivisták oroszlánokkal láthatók a kenyai Mara-síkságon.
A világméretű karanténból megváltozva vagy jobbá válva kell kikerülnünk, különben hatalmas esélyt tékozlunk el - mondta Dereck Joubert egy interjúban, amelyet a Reuters hírügynökségnek adott.
Joubert elismerte, hogy a természeti turizmusnak a világjárvány okozta összeomlása egész közösségeket sodorhat bajba, és fennáll a vadorzás elharapózásának kockázata, ha nagy területek maradnak fizető látogatók nélkül.
"Amikor mi születtünk, még 450 ezer oroszlán élt a világon, napjainkban csak 20 ezer. Ha csak ezt az egyetlen "sokkoló" üzenetet sikerül eljuttatnunk az emberekhez, már az változást hozhat a hozzáállásukban" - véli Dereck Joubert.
A Joubert házaspár The Last Lions (Az utolsó oroszlánok) című, 2011-ben bemutatott dokumentumfilmje egy kölykei és saját túléléséért küzdő nőstény oroszlán életén keresztül járta körül az afrikai oroszlánok aggasztó helyzetét. Az Okavango-deltában játszódó, látványos film főhőse egy Ma di Tau (Oroszlánok anyja) nevű nőstény volt, amely kölykeivel talán a faj utolsó egyedei közé tartozik.
A házaspár annak idején két évet töltött el a nagymacskák között az Okavango-deltában található Duba-szigeten, ahol összesen 100 órányi anyagot forgattak. Hajnali négykor kezdték napjaikat, előfordult, hogy 16 órát is várakoztak az oroszlánok akcióba lendülésére, olykor 54 Celsius-fokos hőségben, szúnyogok kellemetlen társaságában. A filmet a nagy mozitermek közönségének, széles vásznon mutatták, hogy úgymond az emberek azonosulhassanak az oroszlánokkal.