A szakemberek szerint a mediterrán diéta a legegészségesebb, számos betegség rizikóját csökkenthetjük vele, ráadásul könnyű betartani is. Ennek újabb bizonyítékaként két tanulmányt publikáltak a közelmúltban, amelyek közelebbről is megvizsgálták ezt a fajta étrendet.
A tudósok arra jutottak, hogy a mediterrán étrend követői körülbelül a felére csökkenthetik a kognitív károsodás kockázatát,
miközben elsősorban a halra, a diófélékre, a friss zöldségekre, az olívaolajra, a teljes kiőrlésű gabonákra és gyümölcsökre helyezik a hangsúlyt.
Azoknál a személyeknél, akik jobban betartják a mediterrán étrend alapvetéseit, csaknem 45-50 százalékkal csökkent a kognitív funkciók károsodásának kockázata a kutatásaink szerint
– mondta Dr. Emily Chew, a Maryland-i Epidemiológiai és Klinikai Alkalmazások Osztályának (DECA) vezetője a ZMEScience tudományos online portálnak.
Hozzátette: az étrendet követők hetente kétszer tettek az asztalra halat, miközben rendszeresen fogyasztottak gyümölcsöt, zöldséget, teljes kiőrlésű gabonát, dióféléket, hüvelyeseket és olívaolajat, de jelentősen csökkentették a vörös hús és az alkohol fogyasztását.
Eredményeiket az Annals of Neurology tudományos szaklapban publikálták.
Számos tanulmány igazolta, hogy a Földközi-tenger környékén élőknél sokkal kisebb a szív- és érrendszeri megbetegedések aránya, ennek oka pedig többek között a táplálkozásban keresendő.
A most publikált kutatások eredményei szerint a mediterrán étrenddel ráadásul az Alzheimer-kór kialakulásának, illetve előrehaladásának veszélye is kisebb lehet.
Ha figyelembe vesszük, hogy csökkenti olyan betegségek kockázatát, mint a koszorúér-betegség, a szívinfarktus, a magas vérnyomás, az elhízás és bizonyos rosszindulatú daganatok, mindenképp érdemes ezt a diétát követni, ami ráadásul ez az étrend az Alzheimer kór ellen is védhet
– mutatott rá Dr. Richard Isaacson, a New York-i Presbyterianus Weill Cornell Gyógyászati Központjának kutatója, az Alzheimer-kórt megelőző klinika vezetője.
Chew és kollégái végül arra jutottak, hogy a mediterrán diétát szigorúan követők körében jóval alacsonyabb a kognitív károsodás kockázata is és úgy tűnik, hogy a hal és a friss zöldségek fogyasztása jelenti a legnagyobb védelmet.
Ennek oka két fontos antioxidáns, a lutein és a zeaxanthin, amelyeket nagy arányban tartalmaznak például a kelkáposzta, a petrezselyem, a spenót, a brokkoli és a borsó.
A kutatók szerint azonban nincs szükségünk az étrendünk teljes átalakítására, ehelyett inkább kisebb változtatásokat javasolnak.