A Tel Avivi Egyetem és az Izrael Régészeti Igazgatóság kutatói építészeti analízissel mérték fel, hogyan használhatták építői a geometriát a Göbekli Tepe lenyűgöző kerek kőszerkezeteinek és hatalmas mészkő oszlopainak összeillesztésének elrendezésében.
A monumentális építmény három óriási, körkörös struktúrából áll, amelyek közül a legnagyobb átmérője húsz méter
– mondta Gil Haklay, az Izrael Régiségügyi Hatóság kutatója, a Tel Avivi Egyetem doktorandusz hallgatója. – Úgy tűnik, a Göbekli Tepét eredetileg egyetlen létesítményként alkották meg.
A szakemberek az építészeti tervezési folyamatok szempontjainak nyomon követéséhez egy számítógépes algoritmust használtak.
A Göbekli Tepe egy igazi régészeti csoda, amit a neolitikumban hoztak létre 11 500–11 000 évvel ezelőtt, és hatalmas kőszerkezeteket, valamint monumentális kő oszlopokat tartalmaz, némelyik magassága 5,5 méter
– magyarázta Avi Gopher, az egyetem professzora. – Az épület építészeti összetettsége rendkívül szokatlan számukra.
Mivel mezőgazdaságra utaló nyomok nem kerültek elő a környéken, feltételezhető, hogy a komplexumot vadászó-gyűjtögető közösségek hozták létre .
A struktúrát Dr. Klaus Schmidt német régész fedezte fel még 1994-ben, és a Göbekli Tepe azóta is a régészeti viták tárgya. A legtöbb kutató eddig azt állította, hogy a lelőhely fő területe fokozatosan épülhetett az idők során, ám az új vizsgálat alapján a három kőstruktúrát geometriailag összehangolták, így ezeket egyetlen projekt keretében hozhatták létre.
A komplexum elrendezését olyan térbeli és szimbolikus hierarchiák jellemzik, amelyek tükrözik a szellemi világ és a társadalmi szerkezet változásait
– magyarázta Gil Haklay. – Kutatásunkban egy eltéréses leképezésen alapuló algoritmust használtunk az építmény alapjául szolgáló geometriai mintázat azonosításához, amely megmutatta a minták szabályosságát.
Hozzátette: ez a kutatás fontos információkat mutat be a kor tudásalapú, építészeti tervezési gyakorlatairól,
ami megnyithatja az ajtót a Göbekli Tepe, és különösképpen annak „megalitikus antropomorf pilléreinek" az új értelmezése előtt.
A tudósok eredményeiket a Cambridge Archaeological Journal tudományos lapban publikáltak.