A vénák, melyek keringési rendszerünkben azt a feladatot látják el, hogy az „elhasznált", szén-dioxiddal telített vért a végtagok irányából ismét a szív és a tüdő felé vigyék, bizony nagy munkát végeznek. Ha az erek meggyengülnek, vagy a vér visszaáramlását megakadályozó kis vénabillentyűk nem tudják jól ellátni feladatukat, előbb-utóbb visszerek megjelenésére kell számítani. Nem csak a jellegzetes lilás erek a betegség első hírnökei.
A betegek sokszor az esztétikai panaszok mellett a nap végére jelentkező nehézlábérzés, lábfájdalom, feszülés, görcsölés miatt fordulnak orvoshoz"
– magyarázza a szakértő, Dr. Tóth Tamás. További panasz lehet a lábak bizsergése, zsibbadása, viszketése, égő érzés, lábduzzanat.
Sokan azonban csak akkor szánják rá magukat, hogy komolyan foglalkozzanak a problémával, amikor a fájdalom állandóvá válik, esetleg szövődmények is kialakultak már (pl. a bőr elszíneződése, durva tapintásúvá válása). Az első, szemmel látható tünetként megjelenő lilás kis ereket is komolyan kell venni, hiszen a kezelés elmaradása esetén a vénás elégtelenség rosszabbodására lehet számítani, vele együtt pedig kitágult, panaszt okozó, bőrfelszínből kitüremkedő erekre, bokadagadásra (ödémára).
Legsúlyosabb, kezeletlen esetben akár vénás lábszárfekély is kialakulhat.
Mindezen szövődmények a betegség korai felismerése és kezelése esetén megelőzhetők lennének. A megelőzés és a visszeres panaszok enyhítése érdekében számos megoldás létezik. A legalapvetőbb dolog annak átgondolása, hogy vajon életmódunk keringési rendszerünk egészségét szolgálja-e.
Az orvos szerint továbbá „kerüljük a hosszan tartó egyhelyben állást, ülést. Amennyiben munkánkból fakadóan ez elkerülhetetlen, úgy mindenképp tartsunk bizonyos időközönként pihenőt és mozogjunk. Sportolásként a dinamikus mozgásformák, például a gyaloglás, futás, úszás ajánlottak. Amennyiben azonban panaszok jelentkeznek, mindenképp orvosi kivizsgálás javasolt.