Izraeli tudósok vezetésével, újszerű megközelítésben tárták fel a Kínai Nagy Fal elfelejtett, 740 kilométeres, északi vonulatát, amely a mongóliai részt képviseli. A kutatók friss eredményei azonban most megkérdőjelezik a mongol sztyeppén található építményről a korábbi feltételezéseket.
Korábban egyértelműnek tűnt, hogy a falszakasz célja a 13. század elején birodalmat építő, legendás Dzsingisz kán hadseregének megállítása és a helyi lakosság védelme volt
– mondta Gideon Shelach-Lavi a jeruzsálemi héber egyetem tudósa, aki a két éven át végzett tanulmányt vezette. – Ám az elsősorban Mongóliában fekvő északi vonal viszonylag alacsony magasságú, csupán kettő méteres, és közel túl van az utakhoz, ami nem utal katonai funkciókra.
Hozzátette: a falszakaszt ehelyett valószínűleg azért építethették, hogy korlátozza az emberek és a szarvasmarhák mozgását.
A térség ráadásul éghajlati szempontból különösen komoly kihívást jelent,
mert szélsőségesek a telek, és az évszakok változása is nagy terhet ró az ott élőkre. Mindez arra késztethette egykor a nomád csoportokat, hogy dél felé menjenek élelmet keresni. Ezt próbálhatták megakadályozni a fallal.
A Nagy fal a Kína északi határán épített erődítményrendszerek összessége, amelyet Csin Si Huang-ti kezdett el kiépíteni időszámításunk előtt a 210-es években, a Hadakozó fejedelemségek korának korábbi falszakaszait felhasználva.
A fal összesen több ezer kilométernyi hosszúságú védelmi szakaszokra oszlik.
Az északi vonalat a legendás mongol hódítóra hivatkozva „Dzsingisz kán falának" is hívják, és valamikor a 11-13. században épült. A kutatók azonban úgy vélik, hogy valójában ennél korábban emelhették.
Sokféle falat nevezünk Kínai Nagy Falnak. Ez jóval északabbra, nomádok lakta vidéken volt, és nem volt semmilyen kapcsolatban az ismert Nagy Fallal
– mutatott rá Shelach-Lavi a ScienceAlert cikkében. – A történelmi források alig említették, egyetlen dinasztia sem hangoztatta felépítését.
A kutatásban az izraeliek mellett amerikai és mongol szakemberek is részt vettek, és műholdas és légi felvételek (drónos) elemzésével is megpróbáltak többet megtudni arról, hogy ki, mikor és miért építhette a híres falat.
Az ásatások és az adatok kiértékelése után arra jutottunk, hogy az építményt egy különösen bizonytalan korszakban, a 10. és a 12. század között uralkodó nomád Khitan-Liao-dinasztia idején emelték, tehát Dzsingisz kán előtt
– magyarázta a szakember a tanulmányban.
Mivel nagyon kevés használati tárgyat találtak a közelében, a régészek úgy gondolják, hogy az építmény csak mintegy húsz évig állhatott fenn, amit kettő-öt év alatt hozhattak létre csaknem kétszázezer ember foglalkoztatásával.