A Columbia Egyetem kutatói szerint ha hetente egyszer vagy kétszer sütőben vagy roston sült halat fogyasztunk, akkor az Omega–3 zsírsavaknak köszönhetően jó eséllyel megvédhetjük az agyunkat a légszennyezés negatív hatásaitól.
Mivel azonban ezeket a létfontosságú zsiradékokat az emberi szervezet nem képes előállítani, a táplálkozás során kell gondoskodnunk a bevitelükről.
A hal pedig sok étrend népszerű szereplője, gondoljunk ezután egy kicsit másként rá!
A hal ezeknek a többszörösen telítetlen zsíroknak a kitűnő forrása és könnyen bevihető az étrendünkbe
– mondta Ka He, a New York-i Columbia Egyetem kutatója, a tanulmány vezető szerzője a Mindbodygreen online portálnak. – Eredményeink bizonyították, hogy az omega–3 zsírsavak védenek az öregedéstől, enyhítik a gyulladásos állapotokat és erősítik az immunrendszert.
Hozzátette: csökkentik a neurotoxinok, például az ólom és a higany, de a szennyezett levegőben található, finom részecskék által okozott agykárosodást is.
A kutatók vérvizsgálatokat, az étrendre vonatkozó kérdőíveket és képalkotó módszereket vegyítettek az elvégzett tesztek során.
A tanulmányba olyan, átlagosan 70 év átlagéletkorú önkénteseket vontak be, akik lakókörnyezetében magas a levegőszennyezés.
Arra jutottak, hogy akiknek a vérében magasabb az Omega–3 szintje, azoknál nagyobb a hippokampusz térfogata is.
Megállapításaink arra utalnak, hogy bárminemű halfogyasztás védelmet nyújthat a levegőszennyezés lehetséges toxikus hatásaival szemben
– mutatott rá a szakember.
A tanulmány kifejezetten ösztönöz arra, hogy a halat minél több formában illessszük az étrendünkbe, legyen az lazac, makréla, szardella, hering, szardínia vagy épp tonhal.