Első díjat nyert el a NASA pályázatán a magyar Puli Space

holdjáró
A NASA JET Propulsion Laboratórium meghívta a nyilvánosságot, hogy tervezzen egy szappandarabnál nem nagyobb kicsi haszos terheket egy miniatürizált holdjáróhoz.
Vágólapra másolva!
Első díjat nyert az amerikai űrügynökség (NASA) "Honey, I shrunk the NASA payload" (Drágám, összepréseltem a NASA hasznos terhét) kihívásán a magyar Puli Space csapatának Puli Lunar Water Snooper (holdi vízszaglászó) elnevezésű detektora.
Vágólapra másolva!

A kihíváson olyan megvalósítható, kis méretű és kis tömegű mérő- és megfigyelőeszközök tervezése volt a feladat, amelyek akár cipősdoboz méretű robotokon is bevethetők. A Puli vízkutató detektora a holdi erőforrások kategória első díját hozta haza - közölte az MTI-vel pénteken a Puli Space.
Mint a közlemény emlékeztet,

a NASA Artemis programja 2024-re tűzte ki az újabb emberes Holdra szállást.

Ennek előkészítésén nemcsak az Egyesült Államok dolgozik gőzerővel, hanem egy gyorsan növekvő nemzetközi közösség is munkálkodik azon, hogy a Holdon fenntartható módon teremtse meg az állandó emberi jelenlétet. Ehhez ugyanúgy ember nélküli küldetések kellenek az első körökben, ahogy az Apollo programban is robotikus felderítőkkel készítették elő a Holdra szállást.
A tervezett kínai, indiai, orosz és japán expedíciók mellett a NASA CLPS (kereskedelmi holdi hasznos teher szolgáltatások) programjában magáncégek által fejlesztett leszállóegységek indulnak a Holdra: 2021 második felében az Astrobotic és az Intuitive Machines, 2022-ben a Masten Systems űrszondái visznek többek között NASA műszereket és kisméretű holdjárókat is.

A NASA JET Propulsion Laboratórium meghívta a nyilvánosságot, hogy tervezzen egy szappandarabnál nem nagyobb kicsi haszos terheket egy miniatürizált holdjáróhoz. Forrás: https://www.nasa.gov/feature/jpl/nasa-announces-mini-payload-challenge-winners


Ezeknek az expedícióknak fontos feladata a holdi erőforrások feltérképezése és azok kiaknázási lehetőségének vizsgálata. A Holdon jelenleg ezen lehetőségek első számú jelöltje a vízjég, amelyből a jövőbeli Hold-telepesek vízellátását lehetne biztosítani, de még fontosabb,

hogy rakéta üzemanyagként is szolgálhat, hiszen elektrolízissel hidrogént és oxigént lehet belőle előállítani.


A holdi hidrogénkészletek felfedezése és jellemzése ezért különösen fontos. A Puli Lunar Water Snooper képes azonosítani a hidrogént és méri annak a holdi talajban (regolit) lévő mennyiségét és eloszlását. A műszer extrém kis tömege és mérete pedig különösen alkalmassá és bevethetővé teszi, akár egy 2 kg-os holdjáró hasára szerelve is - szólt a Puli Space a detektorról.

A Puli holdjáró a tervek szerint Hold felszínére 2021-ben száll a Holdra az amerikai Astrobotic cég Peregrine leszállóegységén

A NASA pályázatának zsűrije a közlemény szerint kiemelte, hogy a Puli Lunar Water Snooper koncepció izgalmas, jól kidolgozott, és egyhangúlag javasolta a díjra.
"Ez a kihívás remek lehetőséget adott számunkra, hogy innovatív ötleteinket és mérnöki-tudományos képességeinket hasznosítva mutassunk valami érdekeset a NASA-nak is,

és hozzájáruljunk egy holdfelszíni NASA küldetéshez a közeljövőben. (...)

Mindenképp továbbfejlesztjük nyertes koncepciónkat, amelyre nagy az érdeklődés nemzetközi szinten, és bízunk benne, hogy 2022-ben a mérőeszközünk egy kis rover alján a Hold felszínén térképezi fel a hasznosítható vízkészleteket" - idézi a kommüniké Lucsányi Dávidot, a Puli tudományos csoportvezetőjét.
Pacher Tibor, a Puli Space vezetője hozzátette: "nagyon örülök az elismerésnek, és büszke vagyok a csapat munkájára. A Puli csapata hisz abban, hogy közös munkával Magyarország is be tud lépni azon országok nagyon szűk csoportjába, akik képesek egy másik égitest elérésére, és részt vehetnek a Hold erőforrásainak hasznosításában, egy új, innovációra építő gazdaság kialakításában" - áll a közleményben.

(Forrás: MTI)

Az alábbbi videón a Puli holdjáró látható.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!