Rejtélyes kőstruktúrákra bukkantak Szaúd-Arábiában

kőstruktúra
Az építmények rituális célokat szolgálhattak
Vágólapra másolva!
Hétezer éves, kőből kialakított kőstruktúrákat találtak Szaúd-Arábiában. A kutatók 2017 óta több száz hasonló struktúrát azonosítottak, akik szerint ezek lehetnek a világ legrégebbi, kőből készült építményei.
Vágólapra másolva!

A Max Planck Kémiai Ökológiai Intézet munkatársai a titokzatos kőszerkezetekről a The Holocene tudományos folyóiratban számoltak be. A hosszú, téglalapszerű kőstruktúrákat egykor „kapunak" hívták, de a tudományos életben ma már musztatilt-ként aposztrofálják őket.

A szakemberek szerint az építmények egykor rituális célokat szolgálhattak.

Az építmények rituális célokat szolgálhattak Forrás: The Holocene

– mutatott rá Huw Groucutt, az extrém események csoportjának vezetője, a tanulmány vezető szerzője a LiveScience online portálnak. – Ez a „monumentális táj" jól mutatja a nagyszabású kőszerkezetek építésének egyik legkorábbi formáját.

A kőszerkezetek alacsony kőfalakból készültek, amelyek felülről gyakran úgy néztek ki, mint egy kapu. A legkisebb 15, a legnagyobb 616 méter hosszú és körülbelül fél méter magas. Az azonosítást követően a kutatók a helyszínen vizsgálták a kőemlékeket:

a Harrat Khajbar-i struktúrákhoz hasonlóan ezek is két hosszúkás, alacsony falból, és két rövid, de vaskos platformból állnak.

A hosszú téglalapszerű, musztatil régies arab szó, ami négyszöget jelent Forrás: The Holocene

A tudósok relatív kevés tárgyi emléket találtak a helyszínen, amelyből arra következettek, hogy a kőszerkezeteket nem használhatták egész évben.

A kőstruktúrákra leginkább a kifejezetten száraz helyeken bukkantak, beleértve a déli Nefúd-sivatagot.

Ahogy arra a szakemberek rámutattak, Szaúd-Arábia éghajlata egykor nedvesebb volt, mint ma, ezért arra gyanakodnak, hogy az építmények a területért és vízért folyó harccal is kapcsolatban állnak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!