A múzeum már régóta a sajátos, kulináris bemutatóiról híres. Legutóbb például a szardíniai férges sajtot, az izlandi fermentált cápahúst és a perui békaturmixot kínálták a bátor látogatóknak. A legújabb kiállítás szeptember 5-én nyitotta meg kapuit az érdeklődők előtt.
Megtaláltuk a világ legfurcsább, legérdekesebb és legnagyobb kihívást jelentő alkoholfajtáit
– mondta Andreas Ahrens, az Undorító Élelmiszer Múzeum igazgatója a LiveScience online tudományos portálnak. – Néhány kiállított ital különböző típusú, házi készítésű alkoholokat mutat be évezredekre visszamenőleg, míg mások kísérleti jellegűek, amelyeket a helyi sörfőzők készítettek.
A tárlat egyik csúcspontja egy skót sör, amely a legerősebb nedű a világon, megdöbbentően magas, 55 térfogatszázalék alkohollal.
A kiugróan magas alkoholtartalom azonban nem a legfurcsább eleme: a mámorral kecsegtető italt egy kitömött mókusban szolgálják fel.
Ahrens szerint az embereket lenyűgözi, amikor megpróbálják arra kényszeríteni magukat, hogy legyőzzék a furcsa, például az intenzíven keserű, csípős vagy más módon kellemetlen ízű alkoholok iránti ellenszenvüket.
Ez a kiállítás kitűnő lehetőséget jelent arra, hogy megismerjük, hogy mit, miért iszunk és hogyan kezdtünk el furcsa kapcsolatot ápolni a szeszes italokkal.
Az undort régóta egyetemes emberi érzelemnek tekintik, és bár ez univerzális lehet, ám a vélemények a szokásoktól, a kultúrától és a személyes ízléstől függően változhatnak.
Ami az egyik ember számára ízletes, az egy másik számára visszataszító lehet
– mutatott rá Andreas Ahrens. – Mi arra buzdítjuk a látogatókat, hogy fedezzék fel az ételek és italok világát, és vitassák meg egymással az elképzeléseiket arról, hogy szerintük mi fogyasztható és mi nem.
Hozzátette: a tárlaton bemutatott alkoholokat valahol a világon ihatónak minősítették, még akkor is, ha másokat taszít az ízük, a szaguk vagy az elkészítésének a háttere.
Itt van például a Ttongsul nevű rizsbor, amelyet egykor Dél-Koreában gyógyszerként használtak és erjesztett emberi ürülékkel főzték.
Ahrens szerint a gondolat önmagában is elég ahhoz, hogy a legtöbb ember öklendezni tudjon. A kiállítás egy másik tétele a bálna heréből készült sör.
Az izlandi Brewery Steðji által gyártott szezonális termék heréket tartalmaz, amiket a régi, izlandi hagyomány szerint enyhén sóztak, majd füstöltek
– magyarázta Dagbjartur Arilíusson sörgyár tulajdonosa. – Nagyon sok energiát fektettünk ennek a gyártásába, ami egy egyedülállóan hosszú folyamat volt.
A tárlat szintén különös kiállítási darabja a hangya gin: minden palack körülbelül 62 darab erdei vörös hangyát (Formica rufa) tartalmaz, amivel ez a világ első, rovarokkal főzött ginje a gyártó Cambridge Distillery szerint, amely állítja, hogy a hangyák „éles citrusjegyeket" kölcsönöznek az italnak.
A látogatók azonban csak megnézhetik és nem kóstolhatják meg a kiállításon bemutatott alkoholos italokat.