Az elmúlt években végzett vizsgálatok megerősítették, hogy az iparosodott társadalmakban élők mikrobiomja jelentősen eltér a vadászó-gyűjtögető közösségekétől. Ennek hátterében valószínűleg olyan, leginkább a modern, iparosodott világra és a fejlett társadalmakra jellemző problémák állnak, mint például a gyulladásos bélbetegségek, az allergia vagy épp az elhízás.
A Royal Society B Philosophical Transactions tudományos folyóiratban most publikált tanulmány arra vállalkozott, hogy középkori latrinák segítségével értelmezze a mikrobiom változásait.
A mikroszkópos elemzés megmutatta többek között a belekben élő parazita férgek petéit, ám sok mikroba egyszerűen túl kicsi ahhoz, hogy meglássuk őket
– mondta Piers Mitchell, a Cambridge-i Egyetem kutatója a Phys.org tudományos portálnak, aki mikroszkóp alatt vizsgálta a régészek által feltárt latrinákban talált, megszáradt ürülék tartalmát.
Hozzátette: ha meg akarják határozni, hogy mit is tekinthetünk a modern emberek egészséges mikrobiomjának, akkor „el kell kezdenünk vizsgálni az őseink mikrobiomjait, akik az antibiotikumok, a gyorséttermek és az iparosodás egyéb csapdái előtt éltek".
Kirsten Bos, a Max Planck Humán Történeti Tudományok Intézetének ősi kutatója és a tanulmány egyik vezetője először szkeptikus volt a régóta rendezetlen latrinák tartalmának kivizsgálásának megvalósíthatóságával kapcsolatban.
Nem voltam biztosak abban, hogy a béltartalom úgynevezett „molekuláris aláírása" több száz évig fennmaradhat-e a latrinákban
– magyarázta Bos. – Az ősi baktériumok molekuláris jeleit eddig leginkább a csontok és fogak segítségével vizsgáltuk.
A csapat a 14-15. századi jeruzsálemi és rigai középkori latrinák tartalmát elemezte. Az első kihívással akkor szembesültek, amikor meg kellett különböztetni egymástól az emésztőrendszerből, illetve a környezetből, legfőképp a talajból származó mikroorganizmusokat.
A kutatók baktériumok, archeák, állati egysejtűek, élősködő férgek, gombák és egyéb szervezetek széles skáláját azonosították.
Ezek némelyike ma is megtalálható az emberi bélben.
Úgy tűnik, hogy a latrinák valóban értékes források mind a mikroszkopikus, mind a molekuláris információk számára
– vonta le a következtetést Bos.
Susanna Sabin, a tanulmány vezető szerzője az eredményeket összehasonlította más mikrobiomokkal. Végül arra jutott, hogy
mind a jeruzsálemi, mind a rigai mikrobiomok hasonlítanak az iparosodott, illetve a modern vadászó-gyűjtögető embercsoportok mikrobiomjára, ám mégis egy saját, egyedi csoportot alkotnak a maguk jellegzetességeivel.
Hangsúlyozta, hogy egyelőre „nem ismernek olyan, modern csoportot, amely az itt látható mikrobiális tartalmat rejtené magában".
A szakemberek ezért úgy gondolják, hogy további kutatásra lesz szükségük más régészeti helyszíneken és időszakokban ahhoz, hogy teljes mértékben megértsék, hogyan változott a mikrobiom az emberi csoportokban a történelem folyamán.