A pingvinek a költési időszakon kívül az életük nagy részét a tengeren töltik, és alkalmazkodnak a környezethez, ahol táplálkoznak. A rendkívüli madarak emellett híresek extrém búvárképességeikről: képesek akár 20-500 méterre is a vízfelszín alá merülni, hogy megtalálják a legízletesebb halakat vagy krilleket.
A Dél-Afrika-i Nelson Mandela Egyetem Tengeri Apex Predator Kutatóegység (MAPRU) kutatói most arra voltak kíváncsiak, hogy milyen hangokat adnak ki a víz alatt, vadászat közben.
Ennek méréséhez beépített mikrofonokkal ellátott kis videórögzítő egységeket rögzítettek három fajra: királypingvinekre, szamárpingvinekre és bóbitás pingvinekre. A tudósok azért ezeket a fajokat választották, mert jól tükrözik a pingvinek táplálkozási stratégiáinak sokféleségét.
A rögzítési nehézségek miatt korábban nagyon keveset tudtunk a pingvinek hangjáról, amikor azok a tengeren vannak
– mutattak rá a szakemberek a The Conversation című lapban publikált tanulmányukban. – A technológia legújabb vívmányainak köszönhetően azonban ez most már lehetővé vált, így a közel öt órás víz alatti felvételek során mintegy 203 vízalatti hangeffektet rögzítettünk.
A tudósok megállapították, hogy a merülések során az összes dallam rövid ideig tartott és a legtöbb „ének" – a rögzített felvételek 73 százaléka – a merülések alsó szakaszában történt.
A videófelvételeken is megörökített kommunikáció körülbelül fele mindhárom pingvinfajnál a táplálkozással hozható kapcsolatba.
A kutatókban azonban most újabb kérdések merültek fel. Hogyan tudnak az állatok ilyen hangot kibocsátani a víz alatt? Hogyan tudják kezelni a mélyben a magas víznyomást? Miért énekelnek víz alatt? Vajon ezek a dallamok minden fajnál ugyanazt az információt jelzik?
Azt remélik, hogy a legújabb technológiai megoldások további betekintést nyújtanak majd a pingvinek lenyűgöző viselkedésébe.