A holland rákkutató intézet onkológusai újfajta képalkotó készüléket kezdtek használni a feji és nyaki daganatokban szenvedő betegek vizsgálatára.
Az úgynevezett prosztataspecifikus membránantigén-kötéssel kombinált pozitronemissziós tomográfiás/komputer tomográfiás (PSMA PET/CT) képalkotás hatékony módszernek bizonyult a prosztatarák terjedésének kimutatására a testben.
A betegekbe radioaktív glükózt injektálnak a vizsgálat megkezdése előtt, így a páciensekben lévő tumorok fényesen világítanak a képeken.
Amikor azonban az egyik beteget vizsgálták, a csoport két területet vett észre a fejben, amely nem várt módon világított. Amint a több pácienst is megvizsgáltak, ezekben is észrevették ugyanazokat a fényes foltokat.
Kiderült, hogy mind a 100 vizsgált betegben megtalálhatók voltak ezek a foltok. Ebből arra következtettek, hogy nem valami rendellenességet találtak, hanem valószínűleg egy teljesen új szervet.
A Radiotherapy and Oncology folyóiratban megjelent cikkükben a kutatók leírják, hogy a nasopharynx (orr-garat) hátsó részén elhelyezkedő nyálmirigyek együtteséről van szó.
„Az emberben három nagy nyálmirigy-együttes található, de nem ezen a helyen" – magyarázta Wouter Vogel, a tanulmány rangidős szerzője. „Eddigi tudásunk szerint az orr-garatban lévő nyál- vagy nyákmirigyek mikroszkopikusan aprók és egyenletesen szóródnak szét a nyálkahártyában. Képzelhetik a meglepetésünket, amikor megtaláltuk ezt az új szervet."