Horvátországi földrengés: Sziszek és Petrinja is centiket tolódott kelet felé

Horvátország, földrengés 2020.12.29.
Sziszek, 2020. december 28. Megrongálódott ház Sziszekben (Sisak) 2020. december 28-án, miután 5,2-es erősségű földrengés volt Horvátország középső részén. Személyi sérülésről nem érkezett jelentés. MTI/AP
Vágólapra másolva!
A december 29-ei 6,3-as erősségű közép-horvátországi földrengés törésvonala mentén Sziszek (Sisak) tíz centimétert, Petrinja 25-30 centimétert tolódott el keleti irányba - írta a Jutarnji List című horvát napilap szerdán.
Vágólapra másolva!

Az Európai Űrügynökség műholdképei szerint a pusztító földrengés akár 70 centiméteres amplitúdójú talajeltolódást is okozhatott. A legnagyobb elmozdulást Slana, Glinska Poljana és Gora települések közelében, erdős területen jegyezték fel.

A vetődés nyugati felénél 40 centimétert emelkedett meg a talaj, míg Petrinja mellett 30 centimétert süllyedt

- írta a lap.

Marin Govorcin, a zágrábi geodéziai egyetem munkatársa az újságnak elmondta: jelenleg is szakemberek tartózkodnak a fölrengés sújtotta területen, de eddig nem találtak például törésvonal menti repedéseket.

Josip Stipcevic, a zágrábi természettudományi kar geofizikai tanszékének docense szerint amennyiben felületi repedést találnak, abból fel tudják mérni, hol van pontosan a törésvonal, és annak egyéb jellemzőit is meg tudják állapítani.

Megrongálódott ház Sziszekben (Sisak) 2020. december 28-án, miután 5,2-es erősségű földrengés volt Horvátország középső részén Forrás: MTI/AP/-

A lap emlékeztetett arra, hogy a földrengés olyan törésvonalon következett be, amely megközelítőleg északnyugat-délkeleti irányba nyúlik el, Petrinja, valamint Glina mellett, és Pokupljenen halad át.

Tvrtko Korban, a horvát geológiai intézet tudósa szerint a december 28-ai 5,2-es erősségű földrengés aktiválta a törésrendszert Sziszek, Petrinja és Glina körzetében. Hozzátette, hogy a talaj deformációja annak is a következménye, hogy

beomlottak a terület alatt húzódó barnaszénbányák föld alatti folyosói,

amelyekből a 20. század első felében még szenet termeltek ki, majd bezárásuk után nem megfelelően temették be őket.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!