A tudósok ocelot vagy más néven párducmacska (Leopardus pardalis) maradványokat találtak az egyik jaguár (Panthera onca) ürülékében. Ez arra utal, hogy a nagyobb ragadozók néha elkapják a kisebb társaikat.
Ahogy arra a Biotropica tudományos szaklapban publikált cikkben rámutattak: a jaguárok elérhetik a 90-110 kilogrammos súlyt is, míg az ocelotok „csak" 8-20 kilogrammot tesznek ki. Mindkét nagymacska húsevő és leginkább halakkal, békákkal, rágcsálókkal, esetenként majmokkal táplálkoznak.
Úgy tűnik azonban, hogy alkalmanként egy-egy ocelot is felkerülhet az éhes jaguár képzeletbeli étlapjára.
Ilyen támadást azonban eddig még soha nem sikerült a szakembereknek kamerával rögzíteni.
Bár ezek a ragadozók és a ragadozók közötti kölcsönhatások ritkák lehetnek, előfordulhatnak bizonyos esetek, amikor egyre gyakoribbá válnak, és ezek egyike lehet a vízkészletek hiánya
– mondta Daniel Thornton, a Washingtoni Állami Egyetem Környezetvédelmi Iskolájának adjunktusa, a tanulmány szerzője a LiveScience online tudományos portának. – Más szóval az olyan ragadozók, mint a jaguárok és az ocelotok, nagyobb valószínűséggel találkoznak egymással, ha ugyanahhoz a néhány itatóhelyhez tudnak csak járni.
Ezt támasztja alá az a tény is, hogy a ritka támadást megörökítő felvétel egy különösen száraz hónapban készült. A kutatók szerint ahogy az éghajlat tovább melegszik, ezek a száraz időszakok még hangsúlyosabbá válhatnak a jövőben, ami miatt az itatóhelyek is ritkulnak.
Minél elszigeteltebb és ritkább lesz a vízkészlet, annál inkább a fókuszba kerülnek a konfliktusok
– mutatott rá Thornton. – Emitt a korábbiaknál jóval több ragadozó-ragadozó interakcióra kerülhet sor, amint azt az új felvétel is jól bizonyítja.
A videófelvételen a gyanútlan ocelot jobbról érkezik és elsétál a kamera előtt a vízpart felé. Balról azonban hirtelen egy hím jaguár ugrik elő: a nagymacska megragadja a másikat a nyakánál és magával ragadja az éjszakába.