A különleges szervezetek csoportjának tagjai általában mikroszkopikus méretűek és valahogy ellenállnak még a sugárzásnak is. Ilyenek például a medveállatkák, ezeknek több mint ezer faja ismert és hihetetlen túlélőnek számítanak, a Föld legellenállóképesebb élőlényei. Szintén az úgynevezett „extrémofil" szervezetek közé tartoznak a prokarióták, más néven az elősejtmagosok vagy sejtmag nélküli egysejtűek, amelyek megélnek még a Föld legmélyebb pontján, a Mariana-árokban is.
Nem szabad megfeledkeznünk savat „szürcsölő" baktériumokról sem, amelyek a Yellowstone termálforrásait olyan színessé teszik.
Most az Új-Zéland közelében fekvő egyik mélytengeri vulkánt kutató tudósok csaknem 300 új, szélsőséges körülmények között élő mikrobát vettek fel ugyanebbe a képzeletbeli, furcsa klubba.
A Proceedings of the National Academy of Science tudományos szaklapban publikált tanulmányban a tengerbiológusok egy távvezérelt robot segítségével vettek mintát az 1800 méter mély Brother's Volcano vulkán üledékéből, amely Új-Zélandtól mintegy 320 kilométerre északkeletre található.
A vulkanikus üledék későbbi DNS-elemzésében a csapat 285 különféle új mikrobát azonosított,
amelyeket a tudomány korábban nem ismert: 202 potenciális új baktériumfajt és 82 archaea fajt (ősi egysejtű mikrobákat, amelyek szélsőséges környezetben élnek).
A Yellowstone-ban élő mikrobák sokaságához hasonlóan a Brother's Volcano területén is különböző mikrobák élnek, a környező víz hőmérsékletétől és savasságától függően
– mondta Mircea Podar, a Oak Ridge National Laboratory rendszergenetikusa a LiveScience online tudományos portálnak. – Bizonyos fajok kedvelték a vulkán kalderájának falát, amelyek folyamatosan fémekkel teli, 320 Celsius fokos folyadékot lövellnek ki.
Hozzátették: más fajok a kéngáz szivárgását „kedvelték". Amellett, hogy a tudósok ennyi új fajt fedeztek fel a mikrobiális élet szereplői közül, az eredményeik újabb eszközt adhatnak a Föld legszélsőségesebb helyeinek tanulmányozásához.