A terhesség során jelentős változások mennek végbe a szervezetben/testben. Ilyen többek között az, hogy fokozódik a vér alvadékonysága, ami azt hivatott támogatni, hogy szülés során a kismama ne vérezzen el. Ennek azonban van egy hátulütője, mégpedig az, hogy ilyenkor könnyebben alakulnak ki vérrögök.
Keletkezésüket tovább segíti, ha a kismama esetleg a kezdeti rosszullétek miatt kevesebb folyadékot tud fogyasztani,
és emiatt dehidratált állapotba kerül, illetve ha sokat fekszik, és még csak nem is sétálgat. Amennyiben sérülést szenved, és gipszrögzítést vagy súlyosabb fertőzést kap, akkor szintén nagyobb lesz az esély a trombózisra. Ráadásul a növekvő magzat nyomhatja a medence ereit, ami lassítja véráramlást, ami szintén trombózishoz vezethet.
Amennyiben valakinél kialakul a trombózis, az többféle tünetben is megnyilvánulhat, attól függően, hol alakult ki a vérrög. Terhesség során leggyakrabban a medence és az alsó végtagok vénáiban szokott fellépni, amire az alábbi tünetek hívják fel a figyelmet:
• Erős fájdalom
• Livid (kékeslilás) elszíneződés
• Ödéma
• Meleg tapintású bőr
Az állapot nagy veszélye, hogy ha a vérrög leszakad, akkor eljuthat a tüdőbe is, ahol életveszélyes tüdőembóliát okoz. Ekkor nehézlégzés, köhögés, mellkasi fájdalom, légszomj, véres köpetürítés jelentkezik.
A tüdőembólia a terhesség során észlelt egyik leggyakoribb halálok,
így fontos a megelőzés /prevenció/, az időben történő felismerés.
Amennyiben tüneteket észlel a kismama, úgy minél előbb szakemberhez kell fordulnia (lehetőleg hívjon mentőt). Amint bebizonyosodik a trombózis, úgy első körben akut ellátásra van szükség, hogy elhárítsák az életveszélyt. Pár hétig a betegnek kórházban kell maradnia, majd a várandósság hátralevő részében véralvadásgátló injekciót kell kapnia,
és ezt az injekciózást a szülés után is folytatnia kell a betegnek
(hogy pontosan meddig, több tényező függvénye, melyről a szakorvos dönt). Emellett a kismamának kompressziós harisnyát szükséges hordania a vérkeringés fokozása céljából- ez nem csak a trombózis, de a várandósság miatt fellépő vizesedés (ödéma) ellen is hatásos.
Fontos, hogy a kismama kerülje a lábaiban vér pangását és "besűrűsödését", így fogyasszon kellő mennyiségű folyadékot, valamint végezzen könnyed testmozgást; ez lehet séta, kismamatorna vagy jóga is.
Egy trombózis után fontos annak tisztázása, hogy vajon mi is okozta a problémát, hiszen gyakori, amikor a kismamának eleve fokozott a hajlama a vérrögösödésre, csak nem tudott róla.
Éppen ezért meg kell vizsgálni, nincs-e esetleg valamilyen trombofíliája
(például Leiden-mutáció, protrombin gén- mutáció), illetve olyan betegsége, ami megnöveli a rizikót, mint amilyen például az autoimmun betegség (Lupus, antifoszfolipid szindróma)- mondja dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológus főorvosnője. Ez annak az eldöntése miatt is fontos, hogy mennyi ideig kell a szülés után használnia véralvadásgátlót a betegnek, valamint bizonyos állapotok során kell-e antikoagulánst (pl. alsóvégtagokon gipszrögzítést repülőút estén) használnia.
(Forrás: Trombózis-és Hematológiai Központ: www.tromboziskozpont.hu)