Az éjszakai baglyok mindig irigyelik a koránkelőket, míg a koránkelők sokszor bámulattal néznek azokra, akik képesek éjszaka sokáig fent maradni.
Lehetőség van a váltásra, de ez nem könnyű
– mondta Michelle Drerup, a clevelandi klinika magatartási alvásgyógyászának igazgatója a LiveScience online tudományos portálnak. – Egy igazi éjszakai bagoly nem igazán érzi jól magát eleinte, amikor reggelente korán kell kelnie, különösen akkor, ha elkezdi egyre korábbra kitolni az ébredés pillanatát.
Egy-egy személyt kronotípusnak neveznek attól függően, hogy éjszakai bagoly vagy koránkelő típus. Ettől függően az emberek nap bizonyos szakaszaiban valószínűleg éberebbek, mások inkább álmosabbak.
A kronotípust a természet és a táplálkozás kombinációja határozza meg
– mutatott rá Michelle Drerup. – Tudjuk például, hogy számos gén játszik szerepet annak eldöntésében, hogy egy személy késő este vagy inkább kora reggel éberebb.
A Nature Communications tudományos folyóiratban publikált tanulmány szerint gének százai társulnak a kronotípushoz: ezek befolyásolják többek között a cirkadián ritmust vagy természetes alvás-ébrenlét ciklust.
Az emberek hajlamosak olyan napi tevékenységekben részt venni, amelyek megerősítik kronotípusukat
– magyarázta Drerup. – Az éjszakai baglyok például produktívabbnak és éberebbnek érzik magukat éjszaka, ezért szívesebben végeznek esti testmozgást és élnek társasági életet; mindez serkenti és erősíti hajlandóságot arra, hogy este sokáig fennmaradjanak.
A kutatók szerint tehát mivel a környezet is meghatározza, hogy egy-egy személy éjszakai bagoly vagy koránkelő, ezért ennek segítségével megváltoztatható az alvás-ébrenlét ciklusa is. Azt tanácsolják, hogy
ha valaki korábban szeretne felébredni, fokozatosan hajtsa végre a változtatásokat.
Drerup szerint érdemes az ébresztőórát néhány naponta 15-20 perccel korábbi riasztásra állítani. Ezt néhány hétig ismételgetni addig, amíg az igazodik az „ideális ütemtervhez".
A következetesség kulcsfontosságú; az éjszakai baglyok sokszor küzdeni fognak magukkal
– hangsúlyozza Drerup. – Bár az idő múlásával kezdenek alkalmazkodni, de aztán hétvégenként ismét visszaesnek és elveszítik a lendületet.
A szakemberek szerint ezért érdemes kerülni a fényhatásokat az lefekvés előtti órában, például tartsuk magunkat távol a képernyőktől.
A természetes és mesterséges fény ugyanis egyaránt blokkolja a szervezet melatonin termelését,
amely a cirkadián ritmust szabályozza. Emellett érdemes kerülni az esti testedzéseket és az étkezési időt is korábbra kell hozni.