„Nem tudjuk, földönkívüliek-e, nem tudjuk, ellenségek-e."
(Bill Nelson, a NASA igazgatója)
Az elmúlt két évtized több mint 120, azonosítatlan repülő objektum észlelésének hátterében túlnyomó többségét tekintve nem amerikai katonai technológia áll - közölték a várhatóan június 25-én nyilvánosságra kerülő Pentagon-jelentésről nevük elhallgatását kérő tisztviselők, a The New York Times lappal.
A kiszivárogtatott információk szerint a jelentés kizárja, hogy a haditengerészet pilótái, akik a közelmúltban több furcsán viselkedő ismeretlen repülő objektumot észleltek, olyan különleges kísérleti programokkal találkozhattak volna, amelyeket a kormány titkolni kíván.
Ám ez az egyetlen kategorikus megállapítás a minősített hírszerzési jelentésben - állítják a lapnak nyilatkozó tisztviselők. És bár a június 25-ig nyilvánosságra kerülő jelentés várhatóan csak kevés kategorikus megállapítást fog tartalmazni a nevük elhallgatását kért hírszerzők szerint, azt viszont elismerik, hogy az óvatos fogalmazás, illetve a legtöbb konklúzió kétértelműsége egyértelműen arra utal, a Pentagon sem zárja ki azt egyértelműen,
hogy egyes, a katonai pilóták által megfigyelt jelenségek hátterében akár földönkívüli eszközök is állhatnak.
Még tovább fokozta a jelentéssel kapcsolatos felfokozott várakozást, amikor a múlt hónapban a CBS „The Late Late Show with James Corden" című beszélgetős műsorában Barack Obama volt amerikai elnököt faggatták erről. "Hogy van igazság ezzel kapcsolatban, azt én valóban komolyan gondolom, mert több olyan felvételt is ismerünk, amelyekről nem tudjuk pontosan, hogy mit örökítettek meg " – nyilatkozta az egykori elnök.
A jelentés elismeri, hogy sok mindent nehéz megmagyarázni a vizsgált esetekkel kapcsolatban, beleértve az azonosítatlan repülő eszközök elképesztő gyorsulását, a nem egyszer technikailag lehetetlennek tűnő irányváltoztatási, néhány esetben pedig gyors víz alá merülési képességeiket tekintve.
Az egyik gyakori hivatalos magyarázat - miszerint ezek a jelenségek meteorológiai, vagy egyéb, a magas légkört kutató ballonok lehetnek- bizonyos, hogy több esetnél sem állja meg a helyét, például a szélsebesség egyes kölcsönhatások idején bekövetkezett változásai miatt- nyilatkozták a hírszerzők.
A nyilvánosságra kerülő zárójelentésnek van ugyanakkor egy minősített, titkos melléklete is
– hívják fel a figyelmet az anonimitást kért tisztviselők.
Noha a Pentagon szerint a titkos melléklet sem tartalmaz konkrét bizonyítékokat az idegen űrhajókról, ám azt a tisztviselők is elismerték, önmagában az, hogy továbbra is lesznek a közönség számára megismerhetetlen információk, valószínűleg csak még tovább táplálják azokat a népszerű spekulációkat, mely szerint a kormány titkos adatokkal rendelkezik az idegenek földön tett látogatásáról.
A jelentésben felsorolt több mint 120 esemény közül sok megfigyelés a haditengerészet hivatásos személyzetétől származik – közölték a tisztviselők. A jelentés összeállítói az elmúlt két évtized
külföldi hadseregeket érintő eseteit is alaposan megvizsgálták.
A hírszerzők úgy vélik, hogy az azonosítatlan légi jelenségek hátterében legalább részben valamelyik rivális nagyhatalom, valószínűleg Oroszország vagy Kína kísérleti katonai technológiái állhatnak. Az egyik magas rangú hírszerző habozás nélkül azt állította, az amerikai illetékesek tudták, hogy mindez nem amerikai technológia.
Szerinte a hírszerzés és a hadvezetés berkeiben komolyan aggodalmat kelt, hogy Kína vagy Oroszország magasan fejlett hiperszonikus technológiával kísérletezhet. Ő is - a médiának nyilatkozó más tisztviselőkhöz hasonlóan - névtelenséget kért, mert nem volt felhatalmazva arra, hogy nyilvánosan beszéljen a jelentés minősített megállapításairól. Annyit elárult,
hogy Oroszország a katonai költségvetéséből jelentős összegeket fordít a hiperszonikus repülési kísérletekre,
hisz ez a technológia lehetőséget kínál arra, hogy kikerülje az amerikai rakétavédelmi rendszert, de Kína is kifejlesztett már hiperszonikus fegyvereket.
Ha néhány megfigyelt azonosítatlan repülő objektum kínai vagy orosz titkos kísérleti repülőgépekkel lenne azonos, mindez azt sugallná, hogy e két, az Egyesült Államokkal rivális nagyhatalom a hiperszonikus kutatások terén messze megelőzte az amerikai katonai fejlesztéseket.
A haditengerészet pilótáit gyakran nyugtalanították a megfigyelt, és zavarba ejtően viselkedő azonosítatlan objektumok. Így például 2014 nyarától 2015 márciusáig szinte naponta jelentek meg olyan rendkívül furcsán viselkedő repülő tárgyak a keleti part felett nagy, 30 ezer láb ( több mint 9000 méter) magasságban, amelyek sem észlelhető hajtóművekkel, vagy infravörös tartományban detektálható kipufogógázzal nem rendelkeztek, és ennek ellenére hiperszonikus sebességgel mozogtak.
Az egyik legkülönösebb észlelés szerint egy azonosítatlan repülő tárgy úgy lépte át a hangsebességet,
hogy nem produkált hangrobbanást, ami a jelenlegi ismereteink szerint lehetetlen.
Ryan Graves hadnagy, a haditengerészeti légierő egyik F / A-18-as Super Hornet vadászgépének pilótája, aki 10 évet szolgált az U.S. Navy kötelékében, a The New York Times-nak adott interjújában elmondta, hogy ezek az objektumok gyakran egész nap „kint voltak", márpedig erre az ismert repülőeszközök üzemanyag-utántöltés nélkül képtelenek lennének.
2014 végén az egyik Super Hornet pilótája majdnem összeütközött a gépét megközelítő egyik objektummal,
ami miatt hivatalos baleseti jelentést tett. Az incidens egy részét a fedélzeti videokamera is rögzítette; a felvételen az óceán hullámai fölé ereszkedett tárgy látható, és azt is hallani, amint a pilóták azon tanakodnak, hogy vajon mit látnak.
A Védelmi Minisztérium 13 éve kezdte el gyűjteni az ehhez hasonló jelentéseket a titkos Fejlett Repülőgép-fenyegetés-azonosító Program részeként. Minden esetben részletesen kielemezték a pilóták és a légi irányítás radaradatait, videofelvételeit, valamint beszámolóit.
A programot még 2007-ben indították el
Harry Reid nevadai szenátor kezdeményezésére, aki ekkor a demokratapárti többség vezetője volt a szenátusban.
A Pentagon szerint 2012-ben amikor megszűnt a finanszírozás, a programot is törölték. Azonban Luis Elizondo, a projekt volt vezetője rácáfolva a hivatalos nyilatkozatra elmondta,
hogy titokban egészen 2017-ig folytatták ezt a programot.
Miután még abban az évben megjelent egy cikk a The New York Times-ban a titkos projektről, a Pentagon tavaly nyáron újra elindította a programot, és erre hozta létre az Azonosítatlan Légi Jelenségek Munkacsoportját.
A munkacsoport legfőbb feladata, hogy "észlelje, elemezze és katalogizálja" a nemzetbiztonság számára potenciális veszélyt jelentő azonosítatlan repülő objektumokat, illetve megmagyarázhatatlan légköri jelenségeket. A cél az, hogy jobban megértsék, „mi lehet ott fent".
.