Spanyolország
18:002024. július 05.
Németország
Portugália
21:002024. július 05.
Franciaország

Fantasztikus kincsleltre bukkantak a Földközi-tenger mélyén

aranyérme
II. Theodosius arany solidusa, előlapján a császár portréjával, hátlapján pedig Victoria, a győzelem istennője, kezében a kereszténységet szimbolizáló kereszttel ( a kép illusztráció)
Vágólapra másolva!
A tengerfenéken találtak 53 római kori aranypénzt búvárrégészek a kelet-spanyolországi Xábia város partjainál.
Vágólapra másolva!

Amatőr búvárok találták meg az aranyérméket

A Portitxol-öbölben felszínre hozott érmék a római birodalom késői korszakából, a 4. és 5. századból származnak. Az Alicantei Egyetem közleménye szerint ez az egyik legjelentősebb római kori aranyérmelelet Spanyolországban és Európában.

Késő római arany solidus (a kép illusztráció) Forrás: YouTube

Azután találták, hogy két amatőr búvár nyolc aranypénzre bukkant az öböl mélyén.A leletmentésben az Alicantei Egyetem, a spanyol csendőrség és a xábiai önkormányzat működött együtt.

A nyugat-római birodalom bukása előtti évekből származhat a lelet

Az egyetem professzora, Jaime Molina szerint a lelet történelmi jelentőségű, mert adalékokkal szolgál a nyugat-római birodalom bukásának végső szakaszáról.

II. Theodosius arany solidusa, előlapján a császár portréjával, hátlapján pedig Victoria, a győzelem istennője, kezében a kereszténységet szimbolizáló kereszttel ( a kép illusztráció) Forrás: NumisBids

Feltételezik, hogy az aranykincset szándékosan rejtették el olyan barbár népek fosztogatása elől, mint az alánok, és mindez a korszak nagy bizonytalanságát tükrözi. Restaurálás után a római aranyérméket a xábiai helytörténeti múzeumban állítják ki - olvasható a heritagedaily.com internetes oldalon.

(Forrás: MTI)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről