Azok az obszidián tükrök, mint amilyent John Dee híres angol okkultista használt, az azték kultúrából ismertek, ám az eszközök eredetéről nem igazán maradtak feljegyzések. A most végzett geokémiai elemzés azonban lehetővé tette a kutatók számára, hogy igazolja: a tárgy a mai Mexikó területéről származó obszidiánból készült, nagy valószínűséggel aztékok nyerték ki az alapanyagot. Az Antiquity tudományos szaklapban publikált tanulmány szerint
Dee valószínűleg azután szerezte meg a tükröt, miután azt Mexikóból Európába vitték.
Bár Dee maga Tudor Erzsébet tudományos tanácsadójaként szolgált az angol udvarban, érdeklődése a varázslatok és misztikum irányába is terjedt, és az úgynevezett „lélektükör" vagy más néven „szellemtükör" mellett más, az asztrológiával, a jóslással, az alkímiával, a matematikával és a „démoni mágia" feltárásával kapcsolatos tárgyak is birtokában voltak.
A tudós például azt állította, hogy az egyik ilyen tárgyat, egy lila kristályt, Uriel arkangyal adta neki,
a filozófus kő készítésével kapcsolatos utasításokkal együtt, ami egyfajta mitikus alkimista csodának számított az örök élet ajándékát ígérve.
Dee obszidián tükre jelenleg a londoni British Museum gyűjteményében található:
mindkét oldalán csiszolt, és szinte tökéletesen kör alakú, átmérője körülbelül 18,5 centiméter, vastagsága 13 milliméter, a súlya pedig körülbelül 882 gramm. A tükör tetején lévő ,perforált négyzet alakú fül körülbelül 33 milliméter hosszú, és fogantyúként szolgálhatott a tanulmány szerint.
Mivel az obszidián csak nagyon meghatározott vulkáni helyeken fordul elő, szinte mindig nagyon eltérő kémiai profillal rendelkezik
– magyarázta Stuart Campbell, a tanulmány vezető szerzője, a Manchesteri Egyetem közel-keleti régészetének professzora a LiveScience online tudományos portálnak. – A 16. század hajnalán az azték emberek által készített obszidián tükrök sajátos kulturális kontextussal rendelkeztek, „az azték birodalomban nagyon specifikus kulturális jelentésekkel".
Hozzátette: az okkultista tükréhez hasonló tárgyak rajzai a Tepetlaoztoc Kódexben jelentek meg; a 16. századi azték képi kéziratot Tepetlaoztoc lakói készítették, és a New York-i Metropolitan Museum of Art szerint a spanyol hódítók túlzott adófizetési követeléseit és az őslakosokkal szembeni egyéb visszaéléseket ábrázolja.
Az aztékok az obszidián tükröket az a jövőbe tekintéshez és a vallási rituálékhoz használták.
Majd amikor a gyarmatosítók magukkal vitték őket Európába, azzal a gondolattal tették, hogy a tárgyak segítenek a jövőbe látni vagy más világokkal kapcsolatba lépni. Így miután Tudor Erzsébet tudományos tanácsadója megszerezte a tükrét, elkezdte azt varázslatos rituálékhoz használni, amellyel az „teljesen új jelentéskészleteket is nyert".