A lehűlés hatására ugyan most éppen mérséklődött a pollenterhelés, ám az újabb felmelegedés felerősíti a virágzó fák pollenszórását és vele együtt az allergiás tüneteket is.
Aki a most virágzó fák pollenjére allergiás, tüneti kezelést tud igénybe venni – magyarázza dr. Moric Krisztina. Antihisztamin tartalmú készítményekkel és szteroid orrspray segítségével enyhítheti allergiás tüneteit. Igazán hatékony kezelést több készítmény kombinációjával lehet elérni, ezért érdemes allergológushoz fordulni, aki a főbb tüneteink szerint fogja a legmegfelelőbbet javasolni.
A tüneti kezelés mellett létezik tartós megoldás is az allergia ellen. Az allergén immunterápia segítségével el tudjuk érni, hogy a betegnek ne kelljen tüneti szereket szednie és ezek nélkül is jól érezze magát az adott pollenszezonban. A kezelés során lényegében áthangoljuk a beteg túlműködő, a polleneket is a szervezetre veszélyes anyagként kezelő és ellenük védekező immunrendszerét. A kezelés során megtanítjuk az allergiás beteg immunrendszerének, hogy ne reagáljon ezekre az allergénekre.
Az allergén immunterápia teljes időtartama 3-5 év, de a kezelés hatása már az első évben érezhető. A betegek beszámolói alapján csak a pollenterhelés csúcsidőszakában, 1-2 hétig van szükség tüneti készítmények kiegészítő használatára. A terápia alatt évről évre további javulás várható, végeztével pedig a tüneti készítmények akár teljes egészében el is hagyhatók.
A tüneti kezeléssel szemben az allergén immunterápiát nem akkor kell kezdeni, amikor az allergén pollenek megjelennek a levegőben, hanem minimum 2 hónappal korábban. Aki tehát a jelenleg tüneteket okozó pollenekre allergiás, már csak jövőre kezdheti meg a kezelést. Aki viszont például a májusban virágzó pázsitfüvekre allergiás, február elején még van lehetősége a tartós kezelés megkezdésére. A leggyakoribb allergén növény, a parlagfű esetében pedig legkésőbb májusban lehet elkezdeni az allergén immunterápiát.
(Forrás: Budai Allergiaközpont
www.allergiakozpont.hu)